Hlavní eso, bývalý prezident Saddám Husajn, jim však stále uniká, avšak už bez synů Udaje a Kusaje. Ti byli dopadeni a zabiti. Na útěku ještě zůstává 17 prominentů padlé vlády.

Mezi nimi i Saddámova pravá ruka, trefový král - Izzat Ibráhím Dúrí, místopředseda Rady revolučního výboru. Údajně se skrývá v Sýrii. Do spárů spojeneckých vojsk se nechce ani srdcovému králi, Haní Abdal Latíf Tilfá Tikrítímu, který kdysi šéfoval zvláštní bezpečnostní službě Amn Chás.

Nepolapitelný Saddám

Ačkoli snahy na dopadnutí Saddáma nepolevují, optimistické výsledky jsou zatím v nedohlednu. Nebude to žádná hračka, shodují se mnozí. V posledních dnech se na veřejnost dostala zpráva, podle které bývalý irácký prezident každých několik hodin mění s pomocí svých věrných místa úkrytu a pravděpodobně v převlecích stále uniká americkým jednotkám.

Řekl to v Saddámově rodném městě Tikrítu generálmajor americké armády Ray Odierno. "Při zátazích jsme odhalili, že je tady někdo na útěku. A že se jedná o někoho velmi důležitého," uvedl Odierno. "Přesouvá se každé tři, čtyři hodiny," dodal.

Bývalého vůdce chrání věrní

Podle Odierna svrženému prezidentovi pomáhá síť blízkých spolupracovníků podobná té, která byla odhalena po zadržení Saddámova osobního tajemníka Abida Hámida Mahmúda Tikrítího a při zneškodnění jeho synů Udaje a Kusaje minulý měsíc. "Využívá pomoci příbuzných a věrných, kteří mu pravděpodobně umožňují pohybovat se v oblasti," řekl Odierno.

Dodal, že si není jistý, jak blízko jsou jeho muži Saddámově dopadení, ani tím, zda je někdejší irácký vůdce stoprocentně v Tikrítu. "Každý den dostáváme čtyři, pět zpráv, že by mohl být kdekoli, od Kirkúku před Baakúbu po Tikrít," prohlásil Odierno. Rovněž vyjádřil pochybnost nad tím, že by Saddám mohl řídit útoky namířené proti americkým jednotkám. "Myslím si, že neřídí útoky na naše vojáky. Domnívám se, že není schopen velení."