Grossův projekt zahrnuje evakuaci postižených do Česka, na kterou z uvedené částky použije sedm miliónů korun. Nákup léků a zdravotnického materiálu pro nemocnice v postižených oblastech by měl stát tři milióny a stejnou částku ministr vyčlenil na pomoc při zprovoznění iráckých zdravotnických zařízení. Do Iráku by měla putovat například antibiotika, chemoterapeutika a léky proti parazitům.

Do humanitárního programu mají být zařazeny především děti, které potřebují operaci očí, srdce či střelných ran a nemohou jim pomoci čeští lékaři ze 7. polní nemocnice v Basře. Předpokladem pro zařazení do projektu je podle dřívějšího Grossova vyjádření možnost vyléčení. Do Česka by měli mít možnost přijet i rodiče malých pacientů. I jim by hradila pobyt vláda, včetně dopravy.

Před návratem do vlasti by měli být pacienti vybaveni potřebnými léky a penězi, aby byla zajištěna jejich rekonvalescence.

Peníze na program by v rozpočtu neměly chybět, neboť původně měly pokrýt náklady na dočasnou ochranu cizinců. Příslušný zákon však začne platit až od příštího roku, a několik desítek milionů korun se tak ušetří.