O neustálých útocích, kterým Američané čelí, se zmiňoval údajný Husajnův projev, jehož zvukový záznam odvysílala ve čtvrtek televize al-Arabia. Vyzýval k jejich zintenzivnění.

Američané se dostávají do potíží

Generál John Abizaid ve čtvrtek připustil, že Američané v Iráku čelí stále dokonaleji vedené partyzánské válce. Supina expertů vyslaná do Iráku americkým ministerstvem obrany zdůraznila ve své středeční zprávě, že se krátí období, kdy mohou Američané v Iráku zavést právo a pořádek. "Příští tři měsíce budou zásadní pro dosažení zvratu v bezpečnostní situaci, která je v klíčových oblastech země nestálá," uvádí zpráva pěti nezávislých odborníků,kteří navštívili Irák na pozvání ministra obrany Donalda Rumsfelda a civilního správce Paula Bremera. Pokud dosud trvající příležitosti nevyužijí, hrozí podle ní riziko, že Irák zachvátí chaos.

Podle dokumentu proces obnovy "velmi oslabuje" přístup americké civilní správy, která v naléhavé situaci jedná, jako by se nic nedělo. Odborníci doporučili, aby celé úsilí bylo bezprostředně posíleno zvýšením finančních prostředků a počtu lidí, kteří by se podíleli na rekonstrukci. Mělo by mezi nimi být více Iráčanů a civilní správa by měla také zlepšit komunikaci s místními obyvateli.

Zpráva též vyzývá Washington k tomu, aby do obnovy zahrnul více zemí, než kolik jich bylo v omezené válečné koalici, a aby více využíval OSN.

Američané zvažují větší roli OSN

Americký ministr zahraničí Colin Powell se již sešel s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem. Jednali o možné nové rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Jejím cílem by podle Annana mělo být posílení mandátu Spojených národů v Iráku. Americko-britská účast by se stala mezinárodní.

Američané svou pozornost obrátili na OSN poté, co Francie, Německo a Indie minulý týden odmítly žádost USA, aby poskytly jednotky do Američany vedené koalice. Rusko ve čtvrtek večer připustilo, že pod mandátem OSN by mohlo vyslat do Iráku své vojáky.