Přestože poruchu potvrdilo irácké ministerstvo ropného průmyslu, její příčina je stále nejasná.  

Po sabotáži transportního potrubí u iráckého města Hít varoval v neděli před možnými výpadky Dasár Chasáb, generální ředitel rafinerie ad-Dúra, která zásobuje elektrárnu vyrábějící energii pro metropoli. Z poškozeného potrubí je totiž zásobována právě rafinerie ad-Dúra. "Lidi tady už teď žijí v pekle. A bude hůř," prohlásil Chasáb.[celá zpráva]

Vzpomínka na válku

Období bez elektřiny zažili obyvatelé Bagdádu v době války. Po skončení bojových operací se však dodávky postupně obnovovaly a Bagdáďané měli k dispozici proud přibližně patnáct hodin denně. Některé obchody, hotely, vily a oficiální budovy mají k dispozici vlastní generátory. Situace je teď ve srovnání s válkou o to horší, že v Iráku je léto a teploty se pohybují kolem 40 stupňů Celsia.

Irácké ministerstvo ropného průmyslu se dnes rozhodlo zdvojnásobit na šest tisíc počet svých ozbrojených hlídačů ropovodů a plynovodů. Reagovalo tak na tři útoky proti ropovodům z poslední doby.

Poškozené ropovody

Tento měsíc byl výbuchy a požáry poškozen ropovod z Iráku do Turecka, od minulého týdne je však znovu v provozu. V noci ze soboty na neděli poškodila sabotáž transportní potrubí u města Hít a v noci na pondělí vybuchla další nálož u ropovodu v blízkosti syrských hranic.

Podle Dasára Chatába se zdá, že útoky na ropovod jsou dílem stejné skupiny lidí. "Ty případy jsou si hodně podobné," poznamenal. "Stojí za nimi lidé, kteří si nepřejí, abychom vyváželi ropu, a snaží se tak poškodit rekonstrukci země."