Hlavní obsah

Soud s Husajnem byl odložen kvůli pouti do Mekky

Na úterý naplánované stání v procesu s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem bylo na poslední chvíli, až po avizovaném začátku, odloženo na neděli 29. ledna. Oznámil to mluvčí tribunálu Raíd Džúhí s tím, že někteří svědci se ještě nevrátili do Iráku z pouti do Mekky.

Soud s Husajnem byl odložen kvůli pouti do Mekky

"Někteří svědci jsou stále v zahraničí, a proto se tribunál rozhodl odložit zasedání na neděli," řekl Džúhí. Nesdělil, kdy se soud o problému se svědky dozvěděl. Ještě v pondělí bylo avizováno, že se plánované úterní stání uskuteční.   

Spory okolo tribunálu

Džúhí se nijak nevyjádřil ke spekulaci, že odklad souvisí se změnami ve vedení tribunálu. Do jeho čela byl v pondělí urychleně jmenován kurdský soudce Raúf Rašíd Abdar Rahmán poté, co soudce Rizgar Muhammad Amín na svou funkci rezignoval.

Někteří soudci prý nejsou s novým předsedou soudu spokojení. Obhájci se zase obávají jeho zaujatosti, protože pochází z Halabže, kde proti Kurdům režim Saddáma Husajna použil v roce 1988 otravné plyny, přičemž zahynuli někteří soudcovi příbuzní.

Původně měl Rizgara Amína nahradit Said Hamíš, ovšem ten byl členem strany Baas, v jejímž čele stál právě Saddám Husajn.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků