Hlavní obsah

Přes 70 lidí zemřelo při iráckých náboženských půtkách

V Bagdádu se v úterý našla těla 37 Iráčanů, které zajali a zavraždili místní vzbouřenci. Zabit byl také další irácký novinář. Informovaly o tom irácké úřady. Těmito nálezy počet nalezených těl v posledních 24 hodinách dosáhl nejméně 71. Podle úřadů se nejspíš jedná o likvidace s náboženským podtextem.

Přes 70 lidí zemřelo při iráckých náboženských půtkách

V západním Bagdádu bylo objeveno v odstavené dodávce ukrytých 15 těl mladíků, kterým útočníci svázali ruce a podle všeho je oběsili. Dalších 20 těl se svázanýma rukama, tentokrát ale plných kulek, se našlo ve společném hrobě na jihu metropole. Možná je zde podle ministerstva vnitra více obětí. Na východě města se našla dvě těla s prostřelenými hlavami.

V pondělí zastřelený redaktor jednoho zpravodajského časopisu je třetím novinářem, kterého rebelové zavraždili v posledních dnech. "Iráčtí novináři se nyní stali častým terčem, protože jsou jediní, kteří pracují v terénu poté, co odešli zpravodajové arabských a dalších zemí," poznamenal kolega posledně zabitého.

Násilí mezi šíity, kteří tvoří většinu obyvatel a po volbách jsou vedoucí silou, a sunnity, kteří byli protežováni svrženým režimem Saddáma Husajna a nyní jsou na okraji politické scény, se zhoršilo od 22. února, kdy pumoví atentátníci napadli šíitskou mešitu v Sámaře severně od Bagdádu. Zahynulo přitom nejméně 450 civilistů. Následně bylo zaznamenáno přes 80 útoků na sunnitské mešity.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků