Hlavní obsah
Letošní křižácké jízdy v hornolužických Ralbicích se zúčastnil největší počet jezdců, více než 600. Tolik krásných koní jen těžko jinde uvidíte. Foto: Jana Vančatová

Červený půlměsíc: Fallúdža čelí katastrofě

Americké jednotky v sobotu vypálily nejméně 20 minometných salv proti iráckým rebelům v severozápadní části města Fallúdža. Pokračuje tak dobývýní města. V noci byl ve městě podle svědků ale relativní klid. Irácký Červený půlměsíc označuje situaci ve městě za katastrofální.

Letošní křižácké jízdy v hornolužických Ralbicích se zúčastnil největší počet jezdců, více než 600. Tolik krásných koní jen těžko jinde uvidíte. Foto: Jana Vančatová
Červený půlměsíc: Fallúdža čelí katastrofě

Minometnými útoky začal pátý den ofenzívy amerických a iráckých sil, které chtějí získat nazpět vládu nad městem. Americká armáda uvedla, že severozápad města nyní ovládá a že tam v minulých třech dnech narazila pouze na malý odpor. Washington nehodlá zastavit ofenzívu, dokud nebude Fallúdža zbavena všech rebelů.

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl arabské satelitní televizi Al-Arabíja, že vojenské síly, které vedou Američané, chtějí ukončit ofenzívu velmi rychle, aby hned nato mohla následovat obnova města.

Irácký Červený půlměsíc ale požádal Spojené státy a iráckou vládu o povolení, aby do města mohl co možná nejdříve přivézt potraviny, léky a vodu. Situaci ve Fallúdži zároveň označil za katastrofální.

Zatčeno 15 cizinců

Ve Fallúdži bylo v pátek zatčeno 15 cizinců. Deset z nich jsou Íránci a jeden je muž, který hovoří plynně francouzsky. Oznámil to mluvčí iráckého premiéra Ajáda Alávího. Ve skupině jsou také jeden Saúdský Arab, Egypťan, Jordánec a Syřan. Zatím není jasné, zda je frankofonní muž z Francie nebo ze severní Afriky.

Američtí a iráčtí vojáci mají po pěti dnech bojů pod kontrolou 80 procent Fallúdži. V osvobozených čtvrtích pečlivě prohledávají domy a pátrají po munici a ukrytých povstalcích.

V jednom z domů našli syrského řidiče, který byl v srpnu zatčen se dvěma francouzskými novináři Christianem Chesnotem a Georgem Malbrunotem. Syřan řekl, že byl od francouzských rukojmích před měsícem odloučen. Jeho švagr tvrdil, že se před zahájením ofenzívy ve Fallúdži Francii podařilo navázat přímý kontakt se skupinou, která novináře drží.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí to však odmítl komentovat. Z pařížské radnice, na níž byly vyvěšeny portréty všech tří rukojmích, byla fotografie Syřana sundána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků