K vylepšení fotek slouží grafické editory. Dokážou zaostřit rozmazané části snímků, vylepšit expozici a vyvážení bílé nebo snížit hladinu šumu u momentek, které byly vytvářeny ve špatných světelných podmínkách.

Zároveň je také možné fotku vylepšit různými efekty, jako je proměna na olejomalbu, negativ nebo na starou fotografii. Jedním kliknutím také může snímek vypadat, jako by byl nakreslen tužkou nebo vytesán do kamene.

Podobné programy samozřejmě nejsou všespásné, ale pomoci skutečně mohou. Snímek, jenž byl na první pohled zralý tak akorát do koše, může už po pár úpravách zdobit rodinné album.

3D fotografie během minuty

Kromě klasických grafických editorů existuje také řada propracovaných programů, které se soustředí pouze na jeden vizuální efekt.

Ty dokážou proměnit sérii fotografií v krátký film, obrovský panoramatický snímek nebo koláž. Z několika podobných snímků je také možné vytvořit během necelé minuty reálnou 3D fotografii, kterou lze prohlížet z několika různých úhlů.

To se vyplatí například při fotografování věží, muzeí nebo přírody. Jednoduše si tak můžete prohlédnout vnitřky chrámů nebo zajímavé vyhlídky z míst, na která byste se jinak nepodívali. Zmiňované vychytávky nabízí například aplikace Photosynth a HD View.

Nepodceňovat zálohu

Na dovolené, případně hned po příjezdu domů, je vhodné fotografie zálohovat. Poničení nebo odcizení fotoaparátu totiž není zas tak nemožné, jak by se mohlo zdát. Vhodné je každý den ukládat vše do počítače nebo na jiné záznamové médium.

Odborníci nedoporučují zálohovat fotografie na CD nosiče. Kvůli svým vlastnostem by totiž data nemusela být za pár let čitelná. Zálohovat fotografie je vhodné například na externí disky. Zajímavou volbou může být i tvorba fotoknihy, což je v podstatě obdoba klasických fotoalb. I tak lze důležité momentky uchovat, aby je neohrozila porucha karty nebo fotoaparátu.

Gimp: Jde to i zadarmo

Vedle celé řady placených grafických editorů existují i ty, které jsou úplně zadarmo. Nejslavnějším z nich je pro své pokročilé funkce Gimp, který je možné stahovat ve verzi pro Linux i Windows.

Gimp

Gimp

FOTO: archív tvůrců

Mezi hlavní přednosti tohoto programu patří široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další), práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry, dodatečné zásuvné moduly a skripty, práce s grafikou v prostoru RGB(a), stupních šedi nebo indexované paletě, plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD), import vektorových obrázků ve formátu SVG nebo dokumentů v PDF.

Gimp je ceněn i pro svou nízkou hardwarovou náročnost. Bezproblémově funguje i na velmi pomalých strojích.

XnView: poradí si s každou fotografií

Bezplatná aplikace XnView je určena pro všechny jedince, kterým nevyhovuje prohlížeč obrázků ve Windows. Jeho největší předností je schopnost pracovat prakticky se všemi grafickými formáty, které existují. V databázi jich má přes 400.

XnView

XnView

FOTO: archív tvůrců

Do dalších pěti desítek formátů dokáže program fotografie a obrázky ukládat. Řeč je například o grafických standardech PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD či Photoshop. XnView navíc podporuje 44 jazyků, a to včetně češtiny. Nechybějí ani jednoduché editační funkce.

PhotoFiltre Studio: domácí grafická laboratoř

PhotoFiltre Studio je kompletní grafický editor, který je podobně jako Gimp nabízen zadarmo. Platí to však pouze o jeho starších verzích. Tvůrci se totiž rozhodli těžit z jeho vysoké popularity a za ty nejnovější si již nechají platit. Potěšující nicméně je, že jde spíše o symbolických 350 korun.

PhotoFiltre Studio

PhotoFiltre Studio

FOTO: Novinky

Tato fotografická aplikace nabízí spoustu užitečných funkcí, s její pomocí je možné vkládat do snímků texty, rozmazávat, ostřit nebo slepovat snímky dohromady. PhotoFiltre Studio zároveň láká na další zajímavé efekty, jako jsou nejrůznější rámečky a prořezy obrazu. K programu je možné stáhnout také češtinu, díky čemuž se ovládá jednodušeji.

Zoner Photo Studio: české kořeny

I méně zkušení uživatelé patrně alespoň někdy slyšeli o populární aplikaci Adobe Photoshop, která však cílí především na náročnější uživatele a profesionály, čemuž odpovídá i její cenovka. Využívat pokročilých nástrojů je ale možné i v levnějších aplikacích, jak ukazuje český fotografický editor Photo Studio od společnosti Zoner.

Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio

FOTO: Novinky

Program slouží pro správu alb s fotografiemi, ale zároveň dokáže snímky i upravovat. Vedle nejrůznějších ořezů je možné s programem také upravovat úrovně, barvy, expozici, ostrost, stíny, šum, chromatickou vadu, viněty či řádkový proklad.

Vyzkoušet Zoner Photo Studio je možné zdarma, za plnou verzi pak zájemci v závislosti na konkrétní licenci zaplatí od 300 do 800 Kč.

Microsoft Movie Maker: film poskládaný ze snímků

Aplikace Movie Maker je majitelům počítačů s Windows dobře známá. Dříve ji americký softwarový gigant nabízel jako nedílnou součást zmiňovaného operačního systému. V novějších verzích si ji však uživatelé musí nainstalovat sami.

Microsoft Movie Maker

Microsoft Movie Maker

FOTO: archív tvůrců

Movie Maker slouží primárně k tvorbě a úpravě videí, jak už samotný název napovídá. Pracovat je v něm nicméně možné ale také s fotografiemi, které poslouží jako podklad pro krátký film. Snímky je možné doplnit textem, hudbou i různými efekty, například při přechodech jednotlivých fotek.

Zajímavý je také režim Automatický film, který dokáže vytvořit celé dílo za uživatele stisknutím jediného tlačítka.