Přednosti tabletů jsou nepopiratelné. Mezi hlavní lákadla patří dlouhá výdrž baterie často přesahující deset hodin, kompaktní rozměry, což ocení lidé především na cestách, a pohodlné ovládání pomocí dotykového displeje.

Na práci se přesto tablety nehodí, protože nenabízejí takový výkon jako klasické notebooky. Byť mohou klasické laptopy působit ve srovnání s tablety jako neohrabané krabice, přinášejí i další výhody – například plnohodnotnou klávesnici, která je přece jen pro psaní vhodnější než dotyková obrazovka.

Hybridy si berou to nejlepší ze světa notebooků i tabletů. Zároveň odbourávají celou řadu jejich nedostatků. Displej je prakticky vždy dotykový a díky speciální konstrukci je zařízení možné různě překlápět a otáčet nebo z něj vytvořit tablet. U některých modelů je dokonce možné klávesnici zcela odpojit.

Mobilní jako tablet, výkonný jako notebook

Pod plastovými a v některých případech i kovovými kryty hybridů jsou ale zároveň umístěny stejné součástky jako u výkonných strojů. Pracovní tempo tak již takřka bez výjimky udávají vícejádrové procesory a k dispozici jsou alespoň 2 GB operační paměti.

Díky integraci šetřících technologií přitom výdrž zpravidla přesahuje osm hodin. Možnosti hybridů navíc výrobci posouvají neustále dál. Některé stroje tak dovedou pracovat i jako stolní PC.

Samozřejmě s rostoucí cenou se zvyšuje i výkon hybridů. Ceny startují okolo šesti tisíc korun, vyšplhat se však mohou klidně i na více než 40 000 Kč.

Aktuálně jsou na trhu bezmála dvě stovky různých hybridů, nabídka notebooků je pětkrát bohatší. Přesto je podle některých prognóz jen otázkou času, než budou zařízení 2v1 populárnější než obyčejné laptopy.

Dell Inspiron 13z Touch: na práci i legraci

Inspiron 13z Touch je jedním z nejnovějších hybridů na tuzemském trhu. Na první pohled se tento stroj nijak neliší od obyčejných přenosných počítačů, novince nechybí plnohodnotná klávesnice s rozložením QWERTY pro pohodlné psaní a tradiční touchpad nahrazující funkce myši.

Dell Inspiron 13z Touch

Dell Inspiron 13z Touch

FOTO: archív výrobce

V tablet se hybrid od společnosti Dell promění ve chvíli, kdy displej prohnete až pod klávesnici. Ta pak začne sloužit jako podstavec monitoru. Zařízení se v takovémto stavu ovládá výhradně prostřednictvím dotykového panelu s úhlopříčkou 13,3 palce a rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů. Vše pracuje pod operačním systémem Windows 8.

Srdcem modelu Inspiron 13z Touch je dvoujádrový procesor Intel Core i5-4210U s taktem 1,7 GHz, který se v případě potřeby dokáže sám přetaktovat až na 2,7 GHz. O grafické operace se pak stará integrovaný čip Intel HD, k dispozici je také 500GB hybridní pevný disk. Ten sice nabízí slušnou kapacitu, je ale zároveň pomalejší než klasická SSD úložiště.

 • Klady: voděodolná klávesnice
 • Zápory: hybridní disk je pomalejší než SSD úložiště
 • Cena: 20 000 Kč

Acer Aspire Switch 10: sází na kompaktní rozměry

Model Aspire Switch 10 se skládá ze dvou částí – počítačového tabletu s úhlopříčkou 10,1 palce, jehož dotykový displej má rozlišení 1366 x 768 obrazových bodů, a základové stanice s klávesnicí. Právě díky této dokovací části dokáže novinka pracovat také jako klasický notebook.

Acer Aspire Switch 10

Acer Aspire Switch 10

FOTO: archív výrobce

Magnetický úchytný mechanismus je symetrický, což znamená, že displej je možné ke klávesnici připojit klidně i zcela obráceně, jak je vidět na snímku vlevo. V takovém režimu slouží základová stanice jako podstavec pro tablet, tento režim se hodí například pro sledování filmů.

Pracovní tempo hybridu udává čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3745 při frekvenci 1,33 GHz, díky speciálnímu režimu turbo se však tento čip dokáže automaticky přetaktovat v případě potřeby až na 1,86 GHz. Dále je k dispozici integrovaný grafický čip Intel HD a 2 GB operační paměti. Vše běží pod operačním systémem Windows 8.1.

 • Klady: široká variabilita díky magnetickému uchycení displeje
 • Zápory: kvůli menšímu displeji je drobnější i klávesnice
 • Cena: 8500 Kč

HP Split x2: odolnost hraje prim

Hybrid Split x2 od společnosti Hewlett-Packard působí na první pohled velice subtilním dojmem. Opak je ale pravdou. Hliníková konstrukce je poměrně odolná a snese i méně šetrné zacházení. Stejně dobře je zpracován i mechanismus k uchycení tabletu ke klávesnici.

Základem je výkonný procesor Intel Core i5-4200U s frekvencí 1,6 GHz, který se v případě potřeby dokáže díky technologii Turbo Boost 2 přetaktovat až na 2,6 GHz.

Split x2

Split x2

FOTO: archív výrobce

Standardně je přístroj dodáván se 4 GB operační paměti, pomocí dvou slotů je ji však možné rozšířit až na 16 GB. Dotykový displej s úhlopříčkou 13,3 palce a rozlišením 1366 x 768 pixelů obsluhuje integrovaný grafický čip HD Graphics 4000.

Pevný disk má kapacitu 500 GB a doplňuje jej rychlá SSD jednotka s kapacitou 64 GB. Novinka má vcelku líbivý design. Na první pohled zaujmou výrazně zaoblené rohy, které jsou pro laptopy od HP typické.

 • Klady: odolná konstrukce
 • Zápory: kvůli druhé baterii je přístroj těžší (2,2 kg)
 • Cena: 24 000 Kč

Asus Transformer Book Trio: nahradí i stolní PC

Základem modelu Transformer Book Trio od společnosti Asus je displej s úhlopříčkou 11,6 palce a rozlišením 1920 x 1080. Samotný tablet je vybaven 1,6GHz procesorem Intel Atom a k dispozici má až 16 GB úložného prostoru.

Transformer Book Trio

Transformer Book Trio

FOTO: archív výrobce

K monitoru je navíc možné připojit speciální dokovací stanici ve tvaru klávesnice, která je vybavena vlastním procesorem Intel Core i5 čtvrté generace (k dispozici je i výkonnější verze s Core i7) a 500GB pevným diskem. S externím displejem pak tato dokovací stanice dokáže fungovat i jako stolní PC a tablet je stále k dispozici jako další zařízení. Displej je však nutné dokoupit zvlášť.

Transformer Book Trio je schopen pracovat se dvěma operačními systémy. Pokud novinku používáte jako tablet, pracuje s šetrným Androidem. Notebook a stolní PC však využívají Windows 8. Uložená data jsou přitom přístupná z obou systémů.

 • Klady: univerzálnost zařízení
 • Zápory: monitor ke stolnímu PC je nutné dokoupit zvlášť
 • Cena: 23 800 Kč

Lenovo IdeaPad Flex 10: nejlevnější na trhu

Hybrid IdeaPad Flex 10 od společnosti Lenovo se díky kompaktním rozměrům podobá svého času velmi populárním netbookům. Proti nim však nabídne o něco vyšší výkon a hlavně 10,1palcový displej s rozlišením 1366 x 768 bodů, který je možné ovládat dotykem. Díky tomu nahradí tento přístroj kromě notebooku i počítačový tablet.

Lenovo IdeaPad Flex 10

Lenovo IdeaPad Flex 10

FOTO: archív výrobce

Dotykový monitor je totiž možné vyklopit o více než 180°, v takovém případě pak začne klávesnice sloužit jako podstavec tabletu. Zcela přetočit displej o 360°, aby ze zařízení vznikla placka připomínající tablet, však nelze.

Pracovní tempo modelu Lenovo IdeaPad Flex 10 udává dvoujádrový procesor Intel Celeron N2810 při frekvenci 1,58 GHz. Stroj má dále k dispozici 2 GB operační paměti, grafický čip Intel HD Graphics a 500GB datové úložiště. Ve výbavě samozřejmě nechybí ani bezdrátové adaptéry wi-fi a bluetooth.

 • Klady: nejlevnější hybrid na trhu
 • Zápory: displej nejde zcela překlopit, aby vznikl placatý tablet
 • Cena: 7000 Kč