Grafických editorů pro úpravu fotografií a obrázků existují stovky. Dokážou zaostřit rozmazané části snímků, vylepšit expozici a vyvážení bílé nebo snížit hladinu šumu u momentek, které byly vytvářeny ve špatných světelných podmínkách.

Zároveň je také možné fotku vylepšit různými efekty, jako je proměna na olejomalbu, negativ nebo na starou fotografii. Jedním kliknutím také může snímek vypadat, jako by byl nakreslen tužkou nebo vytesán do kamene.

Vedle placených nástrojů, jako je například známý Adobe Photoshop, je možné stahovat také zdarma dostupné aplikace.

Gimp

Gimp

FOTO: archív tvůrců

Jednou z nich je populární program Gimp. Řadou funkcí se dokonce může měřit s placeným Photoshopem. Aplikace komunikuje česky, díky tomu je její obsluha velice jednoduchá a intuitivní. Stahovat Gimp je možné z internetových stránek gimp.org.

3D fotografie během minuty

Kromě klasických grafických editorů existuje také řada propracovaných programů, které se soustředí pouze na jeden vizuální efekt.

Ty dokážou proměnit sérii fotografií v krátký film, obrovský panoramatický snímek nebo koláž. Z několika podobných snímků je také možné vytvořit během necelé minuty reálnou 3D fotografii, kterou lze prohlížet z několika různých úhlů.

To se vyplatí například při fotografování věží, muzeí nebo přírody. Jednoduše si tak můžete prohlédnout vnitřky chrámů nebo zajímavé vyhlídky z míst, na která byste se jinak nepodívali.

Lidé zapomínají na dovolené fotky zálohovat. Přitom odcizení nebo poškození fotoaparátu není ničím výjimečným. Vhodné je každý den ukládat vše do počítače nebo na jiné záznamové médium. Pokud nebyla data zálohována na dovolené, je nejlepší učinit tak hned po příjezdu domů. A to ještě před jejich úpravou. Některé změny není možné vrátit zpět. Odborníci nedoporučují zálohovat fotografie na CD nosiče. Kvůli jejich vlastnostem by totiž data nemusela být za pár let čitelná.

Zoner Photo Studio: fotografický editor s českým rodokmenem

Program Photo Studio od společnosti Zoner je oblíbený grafický editor s českými kořeny, který je v omezené verzi nabízen pro soukromé a nekomerční účely zcela zdarma. Program slouží pro správu alb s fotografiemi, ale zároveň dokáže snímky i upravovat.

Zoner Photo Studio

Zoner Photo Studio

FOTO: Novinky

Vedle nejrůznějších ořezů je možné s programem také upravovat úrovně, barvy, expozici, ostrost, stíny, šum, chromatickou vadu, viněty či řádkový proklad. Zajímavé jsou také efekty, které dokážou snímek proměnit na negativ, starou fotografii, olejomalbu nebo plakát.

  • Klady: příjemné uživatelské rozhraní
  • Zápory: bezplatná verze neobsahuje některé potřebné funkce
  • Kde stahovat: zoner.cz

Photosynth: působivé 3D fotografie

On-line nástroj Photosynth dokáže vytvořit 3D obraz, který je možné prohlížet v okruhu 360° ve všech směrech. Programu k tomu přitom stačí pouze několik snímků, jež byly pořízeny z různých úhlů z jednoho místa.

Photosynth

Photosynth

FOTO: archív tvůrců

Nahrané fotografie aplikace analyzuje a vytvoří z nich virtuální 3D prostředí, které je navíc možné sdílet s přáteli na internetu. Photosynth přitom není nástroj pouze pro nadšence, při své práci jej využívá také NASA či National Geographic. Vytvářejí tak trojrozměrné modely zajímavých míst a objektů.

HD View: panoramatické snímky snadno a rychle

Z několika snímků, které byly pořízeny z jednoho místa, je možné poskládat také obrovskou panoramatickou digitální fotografii. Poslouží k tomu nástroj HD View. Tuto aplikaci není navíc nutné ani instalovat, zdarma dostupná utilita funguje on-line v prostředí prohlížeče.

HD View

HD View

FOTO: archív tvůrců

Programem je možné vytvořit i momentku s 360° pohledem. Ta jde plynule posouvat i přibližovat. K pořízení velké panoramatické fotky je ale potřeba velké množství fotografií. A to nejen u pohledů na krajiny, ale například i u panoramatických snímků různých staveb. Práce ostatních uživatelů je vystavena na webu s aplikací.

XnView: poradí si s každou fotografií

Bezplatná aplikace XnView je určena pro všechny jedince, kterým nevyhovuje prohlížeč obrázků ve Windows. Její největší předností je schopnost pracovat prakticky se všemi grafickými formáty, které existují. V databázi jich má přes 400.

XnView

XnView

FOTO: Novinky

Do dalších pěti desítek formátů dokáže program fotografie a obrázky ukládat. Řeč je například o grafických standardech PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD či Photoshop. XnView navíc podporuje 44 jazyků, a to včetně češtiny.

  • Klady: podpora široké škály grafických standardů
  • Zápory: zastaralé grafické rozhraní programu
  • Kde stahovat: xnview.com