S trochou nadsázky se dá říct, že Windows XP jsou nesmrtelné. Pokud o to uživatelé budou stát, můžou na počítačích fungovat klidně desítky dalších let. Microsoft samotnou funkčnost nijak omezovat nebude, vše bude fungovat jako doposud.

Vycházet však nebudou už nikdy žádné aktualizace a záplaty. To znamená, že pokud se v systému objeví nějaká bezpečnostní trhlina, kybernetičtí zločinci ji budou moci snadno zneužít k proniknutí do cizího PC. Případná záplata totiž nikdy nevyjde.

Ochránit uživatele nedokáže ani sebelepší antivirový systém.

S ohledem na to, že Windows XP používá v globálním měřítku stále pětina lidí, lze předpokládat, že se počítačoví piráti budou přímo na chyby v této téměř 13 let staré platformě specializovat.

Ochránit zcela uživatele v nepodporovaném systému nedokáže ani sebelepší antivirový systém. „Ve chvíli, kdy problém bude přímo v operačním systému, bude relativně složité nebo nemožné se chránit proti některým typům útoků prostřednictvím antivirových nástrojů,“ míní Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.

Pod taktovkou Windows

Vhodným řešením z bezpečnostního hlediska je tak nainstalovat novější operační systém. Jestliže má počítač dostatek výkonu, nový přístroj není potřeba ve většině případů kupovat.

Pokud lidé budou chtít setrvat na platformě amerického softwarového gigantu, prakticky jediným řešením jsou Windows 8, respektive jejich aktualizovaná podoba 8.1.

Video

Ukázka Windows 8.1

Instalace poslední generace systému od Microsoftu není nijak složitá a zvládne ji i méně zkušený uživatel. Vše totiž probíhá v jednoduchém grafickém prostředí, přičemž instalační proces provede krok po kroku jednotlivými nastaveními až do konce.

Proti XP přinesly osmičky zcela nové uživatelské prostředí. To seskupuje nejpoužívanější programy v dlaždicích a umožňuje uživateli se mezi nimi jednoduše pohybovat.

Vlastní dlaždici má v novém operačním systému každý program a lidé si mohou nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti. Díky tomu je pak možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky.

Nové je i vyhledávání, vše je dostupné v grafické podobě z jediného okna. Uživatelé v tomto stavu mohou hledat fotky, hudbu, programy i další soubory. Snadnější je úprava úvodní obrazovky a vůbec poprvé je na ní možné otevřít dvě okna najednou.

Windows 8.1 ve verzi pro domácnosti se dá pořídit za méně než tři tisíce korun.

Jde to i zadarmo

Pokud uživatelé nechtějí setrvávat u Windows XP, nemusí se ani spoléhat na platformu společnosti Microsoft, místo toho mohou zkusit klidně bezplatnou alternativu – operační systém Linux. Na trhu je několik různých verzí (tzv. distribucí), které se od sebe liší funkcionalitou i samotným uživatelským prostředím.

Linuxová distribuce Ubuntu

Linuxová distribuce Ubuntu

FOTO: archív tvůrců

Instalace nejnovějších verzí je stejně jednoduchá jako v případě Windows. Navíc existují tzv. LiveCD a LiveDVD. Prostřednictvím nich se různé linuxové distribuce snaží zaujmout potenciální uživatele svými verzemi bez nutnosti instalace. Můžete si tak většinou Linux vyzkoušet přímo z CD, aniž byste museli cokoliv kamkoliv instalovat. Live distribuce mají sice svá omezení, pro první osahání operačního systému s tučňákem jsou však ideální.

Možná díky nim zjistíte, že Linux se od Windows navenek zas tolik neliší, nabízí některé šikovné funkce navíc, případně se jej přestanete bát jako velké neznámé. Jde hlavně o počáteční odhodlání, díky kterému si můžete rozšířit obzory. A když vás Linux nezaujme? Prostě CD z mechaniky vyndáte a už nikdy na něj nemusíte sáhnout, nikdo vám jej nebude nutit. Ta zkušenost vám však zůstane navždycky.

Nutné je však podotknout, že aplikace pro Windows nejsou s Linuxem kompatibilní. Svou sbírku softwaru tak budete muset nejspíše oželet, na druhou stranu drtivá většina aplikací je k dispozici stejně jako samotný Linux zadarmo. Kancelářský balík Office tak můžete snadno nahradit sadou OpenOffice, grafický editor Photoshop zase volně dostupným Gimpem.

Linuxová distribuce Slax

Linuxová distribuce Slax

FOTO: archív tvůrců

Jediným problémem mohou být počítačové hry. Přestože se jejich základna neustále rozšiřuje, tolik titulů jako pro Windows zatím neexistuje. Blýská se však na lepší časy, neboť tvůrci jednotlivých distribucí pracují na nápravě. Jejich cílem je, aby během maximálně pár let byly všechny tituly dostupné na obě platformy.

Apple má také řešení, ale…

Windows má konkurenci samozřejmě také mezi komerčními produkty. Asi nejúspěšnější je operační systém Mac OS X, za kterým stojí společnost Apple. Zatím jeho poslední generace byla odhalena v polovině loňského roku, jmenuje se Mavericks.

Nový operační systém proti předchůdci s kódovým označením Mountain Lion přináší lepší podporu pro více monitorů i celoobrazovkové aplikace a nový design, který je sladěn s estetikou mobilní platformy iOS 7.

Mac OS X Mavericks

Mac OS X Mavericks

FOTO: archív tvůrců

Mavericks je první operační systém, který Apple nabízí zcela zdarma. Apple to však podmiňuje vlastnictvím originálního počítače s logem nakousnutého jablka. Roli ale přitom nehraje, zda se jedná o pět let starý, nebo zcela nový přístroj.

Mac OS X v této bezplatné verzi je sice možné nainstalovat i na klasické počítače od jiných výrobců, odporuje to ale smluvním podmínkám, jež jsou stanoveny Applem. V praxi je to tedy stejné, jako kdyby uživatel používal na svém PC nelegální verzi Windows.

Nový počítač vs. tablet 

Pro řadu uživatelů představuje ukončení podpory operačního systému Windows XP jasné znamení, že mají vyměnit své počítače za novější modely. V takovém případě se ale nemusí omezovat pouze na stolní sestavy a notebooky.

Dobrou službu mohou udělat také počítačové tablety, které se dají pořídit výrazně levněji než klasické sestavy. Ceny startují už na hranici jednoho tisíce korun. V dnešní době už k nim není problém připojit klávesnici i myš a používat je v podstatě velmi podobně jako obyčejné PC.

Tablety však mají také své limity. Zpravidla jsou méně výkonné, mají menší obrazovky a připojit k nim například tradiční USB tiskárnu může být v některých případech nadlidský výkon.