Největším nepřítelem tichého chlazení je prach. Ten se usazuje v počítačových skříních, i když je okolo sestavy doslova sterilní čistota. Za několik měsíců může být na jednotlivých komponentách i centimetrový nános prachu. Ten zhoršuje proudění vzduchu, kvůli čemuž se musejí ventilátory otáčet rychleji. Výsledkem je hlučnější sestava, jejíž komponenty navíc nejsou chlazeny tak dobře, jak by bylo vhodné.

Proto je dobré alespoň jednou ročně odšroubovat bočnici počítačové skříně a vyluxovat všechen prach. V místech, kam se štěrbinový nástavec luxu nedostane, může pomoci stlačený vzduch ve spreji. Ten je možné koupit ve většině obchodů s počítači za cenu okolo sto korun.

Není ventilátor jako ventilátor

I po vyčištění ale mohou být některé počítačové sestavy stále hlučné. V takovém případě už je nutné vyměnit některé komponenty. Zpravidla největší hluk produkují ventilátory, které chladí procesor, grafickou kartu, napájecí zdroj nebo čipovou sadu na základní desce.

Chladič

Největší hluk dělají nejmenší chladiče.

FOTO: Novinky

Aktivní větráčky jsou totiž často malé a musí se točit velice rychle, aby zvládly jednotlivé části uchladit. Pak ale vydávají stejný hluk jako vysavač. Nahradit je můžete účinnějšími modely. Ty se skládají z mohutné pasivní kovové části, která je chlazena velkým ventilátorem s nižším počtem otáček. Takové chladiče sníží hluk v počítači téměř na neslyšitelnou hranici.

Pro nejnáročnější uživatele jsou určeny vodní chladicí systémy, které umožňují tiše chladit i ty nejvýkonnější počítačové komponenty. Voda totiž dokáže díky své vysoké tepelné kapacitě v porovnání s jakýmkoli dalším řešením nejrychleji odvádět teplo. Při instalaci vodníka, jak se chladicím systémům s tekutinami říká, je třeba být velice opatrný. Všechny spoje musí perfektně těsnit a nikde nesmí uniknout ani kapka.

Chladič

Vodní chlazení musí být do sestavy namontováno velice obezřetně.

FOTO: Novinky

Hluk ve skříni způsobují i pevné disky, při práci se totiž jejich plotny otáčejí rychlostí pěti až sedmi tisíc otáček za minutu. Umístit je lze do speciálních tišících rámečků, které ztlumí jejich hlučnost přibližně na polovinu. Zároveň také sníží teplotu disků o několik stupňů. Kvalitní rámeček stojí přibližně 500 Kč.

Daleko elegantnějším řešením je výměna pevného disku za SSD jednotku, která neobsahuje žádné pohyblivé součástky. Díky tomu je i při maximálním zatížení naprosto tichá.

Ticho není zadarmo

Proč výrobci tišší chlazení nemontují do počítačů rovnou? Odpověď je jednoduchá – cena. Základní chladič nestojí více než sto korun, zatímco za větší ventilátory s mohutnou kovovou základnou zaplatíte 500 až 1000 Kč. Cena tišších ventilátorů pro všechny komponenty v počítačové skříni se tak může vyšplhat klidně až na pět tisíc korun. Za tuto sumu byste si přitom mohli klidně pořídit další PC nebo nový LCD monitor.

Chladič

Kvalitní tiché chladiče stojí klidně i přes 1000 korun.

FOTO: Novinky

Nainstalovat nový chladič do počítače zvládne podle návodu, který by k němu měl být vždy přibalen, během několika minut i méně zkušený uživatel. Problém může nastat, pokud je sestava ještě v záruce. V takovém případě by měl všechny úpravy dělat autorizovaný servis.

Xilence M806: chlazení nejvýkonnějších procesorů

Společnost Xilence vyrobila zajímavý chladič s označením M806, který je určen pro ty nejvýkonnější procesory společností Intel a AMD. Je vyroben z masivního kovového těla. Z něho odvádí teplo takzvané heatpipe trubice (kovové trubice napuštěné speciální kapalinou s vysokou tepelnou vodivostí).

Xilence M806

Xilence M806

FOTO: Novinky

Celý chladicí systém doplňují dva velké ventilátory. Díky tomu výrobce slibuje dvakrát nižší hlučnost (17,8 dBA), než jakou vydávají obyčejné chladiče procesorů. Otáčky ventilátorů je navíc možné regulovat pomocí nastavení základní desky.

 • Klady: účinné chlazení i pro extrémně výkonné procesory
 • Zápory: chladič se kvůli svým rozměrům nemusí vejít do každé počítačové skříně
 • Cena: 1400 Kč

NZXT Unleashes H2: počítačová skříň pro nejnáročnější

Počítačová skříň NZXT Unleashes H2 je navržena pro jediný účel – co nejlépe a nejtišeji chladit jakékoliv počítačové komponenty. Aby sestava produkovala co nejmenší hluk a vibrace, jsou všechny vnitřní části vystlány pěnovými výplněmi. Ty zabraňují i proudění prachu do skříně.

NZXT Unleashes H2

NZXT Unleashes H2

FOTO: Novinky

O chlazení skříně se stará hned několik velkých ventilátorů. Dva 120mm jsou umístěny v přední části před pevnými disky a jeden 120mm v zadní části. Umístit je možné další dva chladiče do spodní části skříně. Novinka má i zajímavé doplňky, jako je externí pozice pro snadné připojení pevného disku i se spuštěným počítačem (hot-swap) či jednoduché bezšroubkové uchycení.

 • Klady: kvalitní zpracování, účinné chlazení
 • Zápory: vyšší cena v porovnání se základními modely
 • Cena: 2700 Kč

Acutake Darkdisc 2: zkrotí vibrace pevného disku

Acutake Darkdisc 2 je hliníkový chladič, který sníží provozní teplotu pevného disku až o 10 °C. Díky tomu se výrazně prodlužuje jeho životnost. Darkdisc 2 navíc dovede tlumit provozní hluk disku tak perfektně, že je prakticky neslyšitelný. Montáž rámečku není nijak náročná a zvládne ji během pár minut i méně zkušený uživatel.

Acutake Darkdisc 2

Acutake Darkdisc 2

FOTO: Novinky

 • Klady: prodlužuje životnost pevného disku
 • Zápory: s chladicím rámečkem zabírá disk ve skříni více místa
 • Cena: 500 Kč

Zalman Reserator XT: počítačový vodník

Vodník Reserator od společnosti Zalman je vhodný pro chlazení těch nejvýkonnějších počítačových sestav. Za jedinou hodinu totiž dokáže vyměnit rekordních 300 litrů vody.

Zalman Reserator XT

Zalman Reserator XT

FOTO: Novinky

Sada se skládá z nádrže, tepelného výměníku, vodního čerpadla, vodicích trubic a chladičů procesoru a grafické karty. Není k ní tedy potřeba již nic dokupovat. Jedinou vadou na kráse je vysoká cena, která se pohybuje jen těsně pod hranicí devíti tisíc korun. Chlazení sestavy tichými ventilátory by vás vyšlo na méně než polovinu.

 • Klady: velice tichý a účinný chladicí systém
 • Zápory: vysoká cena
 • Cena: 9000 Kč

Logitech Speaker Lapdesk: chlazení i pro notebooky

Chladit není v létě potřeba pouze stolní počítače, ale i notebooky. Poslouží k tomu například zajímavá podložka Logitech Speaker Lapdesk, která je určena až pro 16palcový přenosný počítač. Její spodní strana je vypolstrovaná, díky čemuž je používání přenosného počítače na klíně velice pohodlné.

Logitech Speaker Lapdesk

Logitech Speaker Lapdesk

FOTO: Novinky

Vrchní strana podložky je vyrobena z tvrzeného plastu. Pod ní se ukrývá vestavěný ventilátor, který se stará o správnou cirkulaci vzduchu. Podložka je navíc vybavena dvěma výkonnými reproduktory. Ty mají lepší zvuk než většina notebooků. Ventilátor i reproduktory jsou napájeny prostřednictvím USB portu laptopu.

 • Klady: dokáže zchladit notebook až o 10 °C
 • Zápory: podložku není možné standardně napájet z elektrické sítě
 • Cena: 1300 Kč