Kamerové systémy se hodí jak pro ostrahu menších podniků, tak i domácností. Na trhu jsou buď přímo sety jako je tento, nebo počítačové karty, na které se dají napojit samostatně koupené kamery. Ač může být takové řešení o něco levnější, výhoda celých setů se vším všudy je hlavně v jednoduchosti použití a instalace. Nepotřebujete znát nic z oblasti počítačů a stejně kamerovou sestavu dokážete uvést do provozu a pracovat s ní.

Jednoduchost především

Výrobce uvádí kamerový set jako velmi lehce instalovatelný a použitelný. A je to pravda. Pokud pominu nutnost rozvedení kabelů, je zapojení do funkčního stavu otázkou pár minut. V podstatě se nedá nic pokazit, a pokud by si přeci jen někdo nevěděl rady, v přidaném manuálu je povedený nákres zapojení.

Rekordér by mohl být rozměrově o něco menší, ač se v něm nachází volné místo na běžný pevný disk.

Rekordér by mohl být rozměrově o něco menší, ač se v něm nachází volné místo na běžný pevný disk.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Součástí balení jsou čtyři kamery, čtyři 18metrové propojovací kabely k nim a čtyři držáky na kamery s možností uchycení pomocí dodávaných šroubků na zeď. Pro kamery je určen jeden napájecí adaptér, pro rekordér druhý. Spolu s rekordérem najdeme i jeho dálkový ovladač a počítačovou myš.

V balení není monitor ani pevný disk

Pokud koupíme set jako takový, pro jeho využití budeme potřebovat minimálně monitor. Je možné použít jakýkoli se vstupem VGA (D-Sub). Na něm se po propojení s rekordérem objeví to, co kamery snímají. Pokud však chceme záznam kamer nahrávat, musíme si dokoupit ještě pevný disk.

V testovaném balení byly čtyři kamery. Na trhu je ale i set s osmi kamerami.

V testovaném balení byly čtyři kamery. Na trhu je ale i set s osmi kamerami.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Ten se vkládá dovnitř rekordéru a je možné ho připojit přes SATA konektor. Jeho velikost může být až 2TB (2000GB). Cena běžného LCD monitoru vhodného pro použití s kamerovým systémem je lehce přes dva tisíce korun, velký 2TB disk se dá pořídit lehce pod dva tisíce korun.

Ovládání třemi možnými způsoby

Ovládání kamer a rekordéru funguje hned třemi různými způsoby. Rekordér můžeme řídit přes dálkový ovladač či přímo tlačítky na něm. Můžeme přepínat kamery i pohybovat se v menu. K setu je přibalena také počítačová myš, kterou připojíme přes označený USB konektor v zadní části. Ovládání myší je nejjednodušší.

Menu je možné ovládat hned třemi způsoby - tlačítky na rekordéru, dálkovým ovladačem nebo počítačovou myší.

Menu je možné ovládat hned třemi způsoby - tlačítky na rekordéru, dálkovým ovladačem nebo počítačovou myší.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Celý program pracuje na systému Linux, který je upravený přesně pro dané použití. Nastavení kamer je hodně, stejně jako celého systému. Systém menu a jeho zobrazení je popsáno v galerii článku.

Detekce pohybu, vestavěný alarm i noční vidění

Kamery jsou schopné detekovat pohyb a v kontextu s tím začít nahrávat záznam. V noci dobře poslouží i noční režim. Pro něj jsou určeny LED diody okolo snímače kamery. Noční režim funguje až na vzdálenost 10 metrů.

Je možné také nastavit zařízení tak, že v případě pohybu (jehož intenzitu je také možné specifikovat) se spustí alarm. Kameru tak můžeme dát i na místo, kde nikdo kromě nás nemá chodit. Pokud tam půjdeme, stačí funkci na chvíli vyřadit.

Ke každé kameře je v balení držák upevnitelný šroubky na zeď.

Ke každé kameře je v balení držák upevnitelný šroubky na zeď.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Kamery jsou odolné vůči vodě a vnějším podmínkám obecně. Jejich pracovní teplota je stanovena od -10 do 50°C. Jelikož v našich zeměpisných šířkách je v zimě i pod minus 10°C, není jisté, zda kamery budou v takové zimě pracovat, resp. zda se na ně bude vztahovat záruka. Ta je standardní dva roky.

Sledování pomocí mobilního telefonu

Rekordér má i síťový LAN konektor, který využijí hlavně znalejší zákazníci nebo ti, kteří chtějí mít přehled o stavu sledování kamer i přes mobilní telefon, když zrovna nejsou u monitoru. Sledovat kamery je možné přes webové rozhraní. Potřeba je k tomu jen telefon s operačním systémem a příslušná aplikace do něj.

Podporovány jsou mobilní telefony s OS Android, Symbian, Windows Mobile, Blackberry i Apple. Na stránkách výrobce stačí stáhnout přibližně půlmegovou aplikaci a přes ní se připojit. Z logiky věci vyplývá, že v mobilním telefonu musíte mít internet v mobilu či být připojeni přes Wi-Fi.

Hodnocení a závěr

Dnes jsme si představili kamerový systém KGuard Security Combo Kit se čtyřmi kamerami, přičemž na trhu je i verze s kamerami osmi. Hlavním plusem je jednoduchá instalace a v tomto segmentu příznivá cena. Zapojení i ovládání zvládne i ten, kdo má pouze základní znalosti elektroniky a počítačů.

Kamerový systém KGuard Security Combo Kit CA108.V2-H02

Kamerový systém KGuard Security Combo Kit CA108.V2-H02

FOTO: Novinky

Součástí balení není úložný prostor pro nahrávání videí ani monitor. Oboje je potřeba dokoupit. Potěší možnost přístupu k záznamům kamer přes mobilní telefon. Set je vhodný pro střežení menších podniků či běžných domácností. Nastavení kamer i jejich možnosti vidění ve tmě či snímání pohybu jsou velké. Malou kaňkou je, že menu není v češtině, ale v angličtině. Možné je však vybrat i další jazyky, snad tedy přibude i čeština.