Asus Eee Keyboard PC přichází právě v těchto dnech na český trh. Můžeme říci, že se jedná o unikátní zařízení, které jsme do této chvíle v oblasti počítačů neviděli. Ve společnosti Asus si řekli, že na trhu s netbooky již místo pro překvapení není, a proto vymysleli právě produkt netbooku podobný, a přece úplně jiný.

Na první pohled by se mohlo zdát, že novinka je pouze upravený notebook. Ve skutečnosti toho ale umí daleko více. Pracovat s počítačem můžeme samostatně na pětipalcovém dotykovém displeji, ale také na běžném monitoru, kdy dotyková obrazovka slouží jako touchpad.

K připojení externího displeje, tedy televize nebo počítačového monitoru, nepotřebujeme ani propojení kabelem. V příslušenství je totiž zařízení, které umí obraz i zvuk přenášet vzduchem.

Inovace na zkřehlém trhu

Trh s malými počítači zvanými netbooky je již delší dobu bez větší změny. Do zařízení se stále ve většině případů dává procesor Intel Atom, který na běžnou práci stačí, moc nehřeje a je úsporný. Zatím nic výkonnějšího s podobnými provozními vlastnostmi není a asi ještě nějaký čas nebude. Asus se tak dal na změnu v jiném úhlu pohledu než po stránce výkonu.

Asus Eee Keyboard PC

Asus Eee Keyboard PC

FOTO: Asus, Novinky

Odmyslel běžnou šasi netbooku a všechny komponenty naskládal do těla poměrně běžné, lépe vypadající klávesnice s dotykovým displejem. Jedná se tedy o zajímavý nápad, u kterého je ale potřeba najít možné uplatnění. I s tím jsme si dali práci a některé možnosti jsme našli.

Hlavně pro domácí využití

Už i podle materiálů výrobce je klávesnice předurčena hlavně pro domácí využití. Je totiž jasné, že pro přenášení a mobilní práci malý pětipalcový displej nestačí a připojovat všude kabel či sestavu pro bezdrátový přenos obrazu také nebude ideální. Větší službu v tomto případě splní běžný netbook.

Výhoda pro Asus Eee Keyboard PC nastává právě při použití doma. Menu dotykového displeje je velmi jednoduché a třeba záložka připojení obsahuje rychlý přístup ke komunikačním aplikacím, přes které můžeme posílat zprávy nebo navazovat hlasovou komunikaci (Messenger, Skype, Facebook). Pro podobné činnosti relativně malý displej stačí a pohodlná klávesnice standardních rozměrů při psaní potěší.

Druhou reálnou možností je využití bezdrátového přenosu obrazu k zobrazování videí, fotek či jiné zábavné činnosti z gauče či postele. Jelikož má zařízení na rozdíl od Apple iPad konektory USB, je možné z flash paměti či čtečky paměťových karet připojit a jejich obsah zobrazovat třeba na televizi.

Šikovný dotykový displej

Mohla by to vlastně být jen klávesnice s počítačem uvnitř, kterou připojíme jako počítač k monitoru. Jenže v pravé části se nachází displej, který je o něco větší než na mobilním telefonu HTC HD2 či iPhonu. Je však také dotykový s kapacitním displejem. Ovládáme ho bříškem prstu, ne tlakem. Potěší nás hlavně matná verze krycího skla, na kterém nevidíme otisky prstů.

Detailní pohled na levý horní roh klávesnice u tlačítka Escape.

Detailní pohled na levý horní roh klávesnice u tlačítka Esc.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Po spuštění operačního systému Windows XP se automaticky načte speciální menu, které je hodně podobné tomu u dotykových mobilních telefonů. Vybrat si v něm můžeme z mnoha aplikací v záložkách dle typu. Jelikož se jedná o operační systém Windows, můžeme navíc na 16 nebo 32GB pevný SSD disk nahrávat i jiné aplikace, které na displeji s rozlišením 800x480 půjdou stejně dobře, jako na chytrých telefonech.

Vybavení, specifikace a provozní vlastnosti

Po technické stránce je nový klávesnicový počítač od Asusu vybaven podobně jako běžné netbooky. Vše řídí procesor Intel Atom první generace o frekvenci 1,6GHz, k němu je přidána 1GB operační paměti a 16 nebo 32GB pevný SSD disk. Integrovaná grafická karta Intel GMA 950 by sama o sobě nezvládla akcelerovat HD video, a proto je dodán přídavný akcelerátor společnosti BroadCom.

Vybavení zadního panelu je standardní. Nechybí ani dva typy obrazového výstupu či dva zvukové porty.

Vybavení zadního panelu je standardní. Nechybí ani dva typy obrazového výstupu či dva zvukové porty.

FOTO: Tomáš Hort, Novinky

Konektivita pro připojení k internetu je zajištěna přes integrovanou Wi-fi kartu, s mobilním telefonem připojíme počítač přes Bluetooth verze 2.1. Na zadním panelu máme také tři již zmiňované USB porty, jeden síťový LAN RJ-45, dva audio jack konektory a obrazové výstupy.

Klávesnice má vlastní tříčlánkovou baterii, která vydrží při běžné práci mezi dvěma až třemi hodinami v závislosti na využití internetu, zatížení procesoru a podobně. Při práci ve Wordu se dostaneme spíše k vyšší hodnotě. Výdrž Asus Eee Keyboard je tedy nižší než u běžných netbooků. Na souhrn specifikací se podívejme v tabulce:

Asus Eee Keyboard PC
ProcesorIntel Atom N270 s frekvencí 1,6 GHz
Čipová sada945GSE / ICH7-M
Grafická kartaIntel GMA 950, Broadcom 70010/70012
Operační paměť1GB DDR2
Pevný diskSSD 16/32GB dle modelu
Operační systémWindows XP Home
Displej5" dotykový s rozlišením 800x480
PřipojeníUWB, Wi-Fi, Bluetooth, USB 2.0
Rozměry42,5 × 14,5 × 10 až 2,4 cm
Váha1,1 kg

Hodnocení produktu a závěr

V dnešním testu jsme si představili horkou novinku na trhu s přenosnými počítači. Asus Eee Keyboard PC je neobvyklý malý počítač ukrytý v klávesnici. Jeho uplatnění je hlavně v domácnosti, kde ho můžeme použít jako komunikační zařízení pro sociální sítě nebo jako přehrávač fotek či videí. Využití si vzhledem k operačnímu systému Windows XP najde i u vlastních aplikací, které si uživatel nahraje. Velmi dobrý je pro ovládání a použití dotykový displej stejně jako bezdrátová technologie přenosu obrazu do monitoru či televize.

Asus Eee Keyboard PC - vysílač a přijímač pro bezdrátový přenos obrazu

Asus Eee Keyboard PC - vysílač a přijímač pro bezdrátový přenos obrazu

FOTO: Asus, Novinky

Nevýhodou může být menší výdrž zařízení, která se pohybuje maximálně okolo tří hodin a pro někoho také poměrně vysoká cena. Levnější verze s 16GB SSD diskem je za doporučenou cenu 13 990 korun, s 32GB SSD diskem vyjde na 15 090 korun. Musíme si však uvědomit, že se jedná o plnohodnotný počítač vybavený moderními technologiemi, navíc s velmi pěkným designem.