Dobře si vzpomínám, jak jsem v dětských letech během letního tábora poslouchal o polední pauze hudbu. Protože v tábořišti nebyl elektrický proud, museli jsme si vystačit s walkmany a těmi malinkými reproduktory, které se dají ve stánku na tržnici zakoupit za 50Kč. Nechci je v žádném případě připodobňovat k dnes popisovaným N400, avšak účel jejich existence je velmi podobný.

Creative N400 totiž míří do těch míst, kde se běžné reproduktory s napájením z 230V sítě nehodí. Autor pravděpodobně myslel především na cestovatele a podle toho jsou tyto malé bedýnky uzpůsobeny. Malé rozměry doplňuje i adekvátní pouzdro, aby je bylo možné jednoduše sbalit a uložit třeba do kufru.

Neobvyklá instalace

Zatím se mi v životě nepoštěstilo instalovat ovladače a software pro reproduktory. Ne že by nefungovaly bez něj, jenže k plnému využití je potřeba přibalený software do počítače nahrát. Na pravém satelitu totiž kromě regulace hlasitosti najdeme i tlačítka play/pause a přeskakování písniček. K nim se vrátíme ještě později.

Jediný kabel od reproduktorů se zapojuje do USB. Pokud máte nefunkční zvukovou kartu v notebooku nebo je její kvalita velmi špatná, můžete ji tímto způsobem obejít. Reproduktory mají vlastní zvukový kodek na počítači zcela nezávislý.

Dva měniče na každém reproduktoru by měly zaručit vyšší homogenitu zvuku. Tlačítka hlasitosti a přehrávání najdete vpravo nahoře.

Dva měniče na každém reproduktoru by měly zaručit vyšší homogenitu zvuku. Tlačítka hlasitosti a přehrávání najdete vpravo nahoře.

FOTO: Creative Labs, Novinky

Jak známo, USB napájí připojená zařízení napětím 5V, většina moderních řadičů potom dokáže dodat proud o velikosti 700mA i více. To znamená, že maximální příkon reproduktorů může být asi 3,5W. Výrobce tvrdí, že výkon N400 dosahuje 1W na kanál, dohromady tedy 2W. Tím je zajištěno, že reproduktory budou fungovat skutečně na všech noteboocích s výjimkou těch nejstarších. Zároveň nám to dává možnost odhadnout snížení životnosti notebooku na baterii, které nebude příliš velké. Pro lepší představu, 2W odebírá externí 2,5“ pevný disk, pokud z něj sledujete film.

Hudbo hraj

Už samotné rozměry napovídají, že nemáme očekávat nemožné. Výška jen 17cm (šířka 8cm, hloubka 5cm) a malý objem ozvučnice nemohou nikdy hrát jako rozměrné Hi-Fi. Zvuk se tak omezuje na střední tóny a výšky, basová složka chybí. Hudba je však příjemně živá a dostatečně čistá. Pokud N400 srovnáte s většinou do notebooku vestavěných reproduktorů, Creative jasně vítězí.

Vzhledem k značně omezené hlasitosti se nestane, že by při maximálním volume někde něco chrčelo nebo praskalo. 2W stačí ve dne na klidný poslech nebo na telefonní hovory přes VoIP v rušnějším prostředí. V nočním tichu, například na hotelovém pokoji, docela slušně zvládnou filmovou kulisu i pro více lidí. Pokud by se vám líbily například pro poslech ve vlaku, v poměrech panujících na českých kolejích jejich použití nevidím reálně.

Postřehy z praxe

Poněkud rozpačitě shlížím na multimediální tlačítka přítomná na reproduktorech. Protože je většinou uživatel umístí za notebook (nepředpokládám použití se stolním PC), je mnohem jednodušší ovládat hlasitost i přehrávání pomocí myši, klávesnice nebo nějakých multimediálních kláves notebooku. Sotva kdo se bude natahovat kvůli zastavení hudby k pravému reproduktoru.

Stalo se mi taktéž, že po instalaci nebyly reproduktory N400 na pozici výchozího zařízení pro přehrávání zvuku. Když jsem si pustil film, hudba začala hrát z integrovaných repro uvnitř notebooku. Bylo nutné zařízení v ovládacích panelech zaměnit. Podle ohlasu na internetu nejsem sám, komu se něco podobného přihodilo a méně zkušený uživatel by mohl být nepříjemně překvapený. Podpora na stránkách Creative Labs sice daný problém i s řešením zmiňuje, jenže nikoliv v českém jazyce.

V příslušenství k reproduktorům je i cestovní pouzdro.

V příslušenství k reproduktorům je i cestovní pouzdro.

FOTO: Creative Labs, Novinky

Zatím jsem zamlčoval, že N400 uživateli nabízejí i vylepšení zvuku X-Fi, byť jen softwarově. Kromě obnovení kvality u velmi komprimovaných MP3 souborů umožňují vytvořit i virtuální CMSS 3D prostředí. Tyto vlastnosti si netroufám posoudit, neboť na ně panují velmi rozdílné názory. Omezím se proto jen na sdělení, že použitím filtrů X-Fi se charakteristika zvuku opravdu mění, takže pokud vám nevyhovuje standardní přednes, možná se vám budou zamlouvat se zapnutým X-Fi Crystallizer.

Hodnocení

Creative N400 jsou velmi vyhraněným výrobkem, jehož schopnosti a možnosti ocení jen malý počet lidí. Pro většinu z nás je mnohem přijatelnější zakoupení kvalitních sluchátek než investice do reproduktorů s omezeným výkonem i rozsahem. Ačkoliv Creative N400 pěkně vypadají, jsou skladné, a dostanete k nim i šikovné pouzdro, pořád hrají mnohem hůře než sluchátka ve stejné cenové relaci (1000 Kč).

Pokud pro vás nejsou alternativou sluchátka, zkrátka pokud vyžadujete hlasitý odposlech pro více lidí, potom N400 přicházejí v úvahu. Konkurence je však více než tvrdá, a tak vás musí přesvědčit spíš přidanou hodnotou X-Fi a multimediálních tlačítek.