Aby člověk dosáhl nižší spotřeby počítače, nemusí být zrovna zkušený servisman. Stačí mít přehled o funkcích jako je režim spánku, hibernace počítače nebo i zcela elementární vypnutí monitoru při nečinnosti. Podívali jsme se, jaké jsou rozdíly ve spotřebě počítače v jednotlivých režimech. Vezměme to pěkně popořádku od toho nejjednoduššího.

Přežitek jménem spořič obrazovky

Za dávných a dávných časů, kdy lidé místo plochých obrazovek měli na svých stolech rozměrné CRT, byl vynález spořiče velký pokrok. Čím temnější obraz takový CRT monitor zobrazuje, tím víc šetří své elektronové dělo a pomaleji se vysvítí. Šetřič tedy nebyl od toho, aby šetřil energii, ale k prodloužení životnosti obrazovky, i když lehký vliv na spotřebu mu upřít nelze.

Když se lidem začalo zajídat pozorování houpajícího se textu nebo rozrůstajícího se vodovodního potrubí, monitory zachvátily fotografie a různé grafické žertíky. Barvami zářící spořič se samozřejmě zcela míjí účinkem. Kdo však měl dost informací a rozumu, takovému kroku se vyhnul.

Windows 7: Nastavení vypnutí displeje a přechodu do režimu spánku

Windows 7: Nastavení vypnutí displeje a přechodu do režimu spánku

FOTO: mas, Novinky

S příchodem tenkých panelů LCD však spořič najednou ztratil práci a skončil na dlažbě. Panelům LCD časem barvy neblednou tak jako u CRT. Navíc v rámci spotřeby je zcela jedno, jestli panel zobrazuje bílou nebo černou barvu. Jde jen o to, kolik světla propustí matice tekutých krystalů.

Vypnutí monitoru při nečinnosti

U LCD monitoru má proto jedině smysl monitor vypnout. Nemusíte však mačkat přímo tlačítko, stačí nastavit prodlevu, po které se monitor sám vypne. Pro většinu lidí je optimální 10 minut, monitor se tedy vypne jen když odejdete na delší dobu. Kdo pracuje s grafikou a vyžaduje stabilní obraz, ten nejspíš monitor nechá svítit pořád. My ostatní tím ale zásadně ušetříme.

Spotřeba elektrické energie vybraných LCD panelů
Monitor
Odběr elektrické energe
17" TN 50% jasu
25W
19" MVA  50% jasu
40W
19" MVA 100% jasu
52W
24" S-PVA 50% jasu
71W
24" S-PVA 100% jasu
108W

Co má ještě vliv na spotřebu monitoru? V první řadě je to jeho typ. Čím větší úhlopříčka, tím vyšší spotřeba. Zároveň zde hraje velkou roli i typ panelu (TN, VA, IPS), kde nejlevnější TN panely mají spotřebu nejnižší. V neposlední řadě to je potom i jas monitoru. Je zbytečné, ba přímo nevhodné, nechat monitor celý den zářit na maximální výkon. Oči vám za to jistě nepoděkují. Snížením jasu při šeru taktéž ušetříte energii. Některé monitory mají dokonce i čidla regulující jas podle okolního světla.

Efektivní režim spánku

Kromě plně aktivního (zapnutého) počítače a vypnutého, rozlišujeme ještě několik jeho dalších stavů. Pro stolní počítače je to bezesporu režim spánku. Na rozdíl od hibernace nedochází k úplnému vypnutí, část počítače v čele s operační pamětí je stále aktivní. Díky tomu přechod zpět k plné aktivitě trvá jen několik vteřin.

Spotřeba v režimu spánku klesne u stolního počítače na úroveň vypnutého. Rozdíl je vskutku zanedbatelný, neboť vypnuté PC odebírá většinou kolem 10W, počítač v režimu spánku asi o jeden až dva Watty více.

Nyní se podíváme, jakou bude mít spotřebu počítač v konfiguraci Intel Core2 Duo E8400, 2GB DDR2 RAM, 500GB HDD, AMD Radeon HD 4670, LCD 17" TN. Počítáno bez periferií jako reproduktory a tiskárna.

Počítač ve stavu
Spotřeba elektrické energie
přehrávání videa
93W
klid se zapnutým LCD
89W
klid s vypnutým LCD
84W
režim spánku
12W
hibernace10W
 vypnutý (zapojený v síti)
10W

Hibernace pro mobilní uživatele

U notebooků uživatelé více využijí naopak hibernaci. Při ní dojde k úplnému vypnutí počítače, při kterém se obsah operační paměti uloží na pevný disk. Znovuoživení operačního systému ale trvá podstatně déle, především podle velikosti operační paměti RAM a rychlosti pevného disku. Nemalou roli zde hraje i počet spuštěných programů a jejich náročnost. Při hibernaci se totiž ukládá i rozdělaná práce pro další použití.

Počítač ve stavu hibernace má proti jinému v režimu spánku jednu velkou výhodu. Při výpadku napájení nedojde ke ztrátě dat z RAM. A nejde jen o stolní PC. I notebooku může v režimu spánku dojít baterie, třebaže po dlouhých hodinách spaní, s následnou ztrátou dat z operační paměti. To znamená, že co jste si předtím neuložili, to už nikdy neuvidíte.

Windows 7: Kompletní nastavení pro všechny šetřící funkce včetně hibernace pěkně na jednom místě.

Windows 7: Kompletní nastavení pro všechny šetřící funkce včetně hibernace pěkně na jednom místě.

FOTO: mas, Novinky

Individuální nastavení – klíč k úsporám

Každý z nás má jiné návyky a jiné tempo při práci s počítačem. Někdo často odchází na pár minut, aby se vzápětí vrátil, někdo odejde třeba na hodinu a počítač nechá zbytečně běžet na plný výkon. Zkuste se proto řídit několika základními pravidly.

Předně nepoužívejte spořič na LCD panelech, monitor nechávejte automaticky vypínat při nečinnosti. Spořiče určitě přijdou do módy s nástupem OLED displejů, ale u LCD by je šlo označit spíš za „mrhače“. Prodleva automatického vypnutí 10 nebo 5 minut od poslední uživatelské intervence nepřerušuje práci ani při čtení delších dokumentů a přitom nenechá monitor zbytečně zapnutý.

Automatické přepínání stolního PC do režimu spánku zamezí běhu počítače naprázdno. A až se k němu vrátíte, probudí se téměř okamžitě. Lze nastavit i to, zda se má operační systém po probuzení ptát na heslo nebo nikoliv. U notebooku jej však nepoužívejte, přiřaďte při zavření víka přechod do hibernace, aby ani po delší době a s vybitou baterií nedošlo ke ztrátě dat z otevřených programů.