Historie počítačové myši sahá do 60. let minulého století, kdy Dr. Douglas C. Engelbart a jeho tým na Stanfordském výzkumném institutu (SRI – Stanford Research Institute) vytvořili původní mechanické ukazovací zařízení, které se obecně považuje za první myš.

Devátého prosince byla počítačová myš poprvé představena veřejnosti. Během události, která je často označována jako „Matka všech prezentací“, představil Engelbart a jeho 17 kolegů ze SRI 90minutovou demonstraci pro veřejnost na konferenci Fall Joint Computer Conference v San Francisku.

V lednu roku 1983 společnost Apple představila počítač Apple Lisa za 9 995 USD s prvním grafickým rozhraním, které používá myš. I když Lisa nebyla úspěšná komerčně, položila základ pro uvedení osobního počítače Macintosh. Druhého května tohoto roku Microsoft představuje myš Microsoft Mouse. Říká se jí „zelenooká myš“ kvůli dvěma zeleným tlačítkům a prodávala se za 195 USD.

Myš Green Eye od Microsoftu z roku 1983.

Myš Green Eye od Microsoftu z roku 1983.

FOTO: Archiv, Novinky

V roce 1999 představil redmondský softwarový gigant nový princip snímání pohybu myši pomocí optického senzoru, díky kterému prakticky během několika dalších let vymizely běžné kuličkové myši. O slovo se v roce 2005 začal hlásit laserový snímač, který většina myší používá dodnes.

Revoluce jménem BlueTrack

Loni v září Microsoft představil systém BlueTrack. Myši s touto technologií pracují pomocí modré LED diody a čočky se širokým záběrem. Paprsek modré barvy na spodní straně myši je v porovnání s tradičním laserem až čtyřikrát větší.

Technologie BlueTrack vyniká především v situacích, kdy má běžný laserový senzor problém vůbec pracovat, jako je například mramor nebo koberec na podlaze, skleněný stůl, džínové kalhoty, či lesklé dřevo na pracovním stole či barovém pultu. Oproti starším technologiím je modrá LED dioda také méně náchylná k usazování nečistot.

Technologie BlueTrack

Myši s technologií BlueTrack poznáte kromě modrého podsvícení na první pohled také podle speciálního loga.

FOTO: Novinky

I přes všechny přednosti, které BlueTrack přinesl na cestách i v běžné domácnosti, se tato technologie ale celosvětově nerozšířila. Důvod je jediný - společnost Microsoft si totiž systém modré LED diody nechala patentovat, a tak jej v současnosti můžeme zakoupit pouze u periferií této firmy. Konkurenční výrobci myší zatím nabízejí pouze starší optickou či laserovou technologii.

Na zahraničních diskusních fórech se nicméně začíná proslýchat, že na obdobné technologii, jakou představil Microsoft, pracuje také společnost Logitech. Firma oficiálně tyto spekulace ještě nepotvrdila. Nový princip snímání myši, který bude zvládat stejně jako BlueTrack i lesklé a skleněné povrchy, by se i přesto měl na trhu podle neoficiálních informací objevit ještě během tohoto měsíce.

Periferie s technologií BlueTrack
Většina BlueTrackových periferií si klade za úkol snadnou mobilitu, a proto jsou bezdrátové. Výjimkou není ani model Wireless Mouse 5000, který je vybaven bezdrátovým USB přijímačem. Myš má ergonomický design s gumovými ploškami pro lepší oporu ruky. Design umožňuje pohodlné ovládání, ale je určen především pro praváky.
Microsoft Wireless Mouse 5000

Microsoft Wireless Mouse 5000

FOTO: Novinky

Microsoft Wireless Mouse 6000

Microsoft Wireless Mouse 6000

FOTO: Novinky

Pro praváky i leváky je určena bezdrátová myš Wireless Mouse 6000. Ta je vybavena miniaturním USB přijímačem, který můžete jednoduše uložit do jejího těla, pokud myš zrovna nepoužíváte. Periferie je tedy vhodná především jako doplněk k notebooku na cestách. S jednou tužkovou baterií vydrží pracovat až deset měsíců.  
Technologii BlueTrack využijí u počítače i hráči. Model SideWinder X8 patří k jedněm z nejrychlejších myší na trhu. Modrý LED senzor s rozlišením až 4000 dpi snímá rychlostí až 13000 snímků/s, což umožňuje pohybovat myší rychlostí až 120 palců/s se zrychlením až 75 G při plynulém pohybu kurzoru. Periferie pracuje bezdrátově díky jedné tužkové baterii, při vybití ji ale můžete připojit pomocí speciálního kabelu k počítači a dál nerušeně hrát.
Microsoft SideWinder X8

Microsoft SideWinder X8

FOTO: Novinky

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack

FOTO: Novinky

Kromě samotných myší s technologií BlueTrack Microsoft nabízí také celé sety k počítači. Jedním z nich je i Wireless Desktop 3000. Klávesnice i myš komunikují s počítačem pomocí bezdrátového USB přijímače na principu radiových vln. Klávesnice je navíc vybavena speciálními klávesami, které v nejnovějších Windows usnadní práci s multimédii, webovými stránkami, i orientaci v samotném operačním systému.
Novinkou mezi počítačovými sety je Wireless Desktop 5000. Ergonomická klávesnice je navržena tak, aby práce s ní byla co nejvíce pohodlná. Tomu dopomáhá například měkká předložka s jemně pogumovaným povrchem. Zajímavé jsou i speciální funkce, jež je možno využívat ve Vistách a Windows 7, jako je 3D zobrazení otevřených oken nebo snadné otevření aplikací v oblasti rychlého spuštění jedinou klávesou.
Microsoft Wireless Desktop 5000

Microsoft Wireless Desktop 5000

FOTO: Novinky