Pokud sledujete vývoj procsorů a máte-li aspoň částečný přehled v jejich označení, pravděpodobně si teď ťukáte na čelo. Procesor Intelu s označením E6300 přeci není žádná novinka. Ano, to by byla pravda v případě, že jde o Core2 Duo E6300. Jenže stejnojmenná novinka patří do skupiny Pentium Dual-core, tedy mezi nejlevnější Intely hned po kancelářských Celeronech.

Pentium „DC“ E6300 je jen upraveným čipem řady E5000. Jediná odlišnost spočívá ve vyšší frekvenci systémové sběrnice, díky které se zvýší datová propustnost systému a hlavně pamětí. Ale protože vyrovnávací paměť zůstala na 2MB a výrobní proces je pro Intel klasických 45nm, spotřeba procesoru by měla setrvat na shodné úrovni.

Avizovaná novinka AMD je proti tomu zcela nový kousek křemíku. Procesor nese jméno AMD Athlon II X2 250, a je to první 45nm dvoujádro od AMD. Od dříve testovaného Phenom II X2 se odlišuje naprosto radikálně. Společnou mají jen patici AM3 (zpětně kompatibilní s AM2+), vše ostatní se už liší. Na to ostatně poukazují rozdílné názvy.

Specifikace procesorů

Než začneme srovnávat výkon, prohlédneme si specifikace obou testovaných procesorů pěkně vedle sebe. Ačkoliv není možné porovnávat podle počtu tranzistorů, taktu nebo TDP, získáme tak aspoň představu o rozdílnosti architektury AMD a Intel. Pojďme na to:

 AMD Ahlon II X2 250
Intel Pentium DC E6300
Výrobní proces
45 nm
45 nm
Počet tranzistorů
234 mil
228 mil
L2 cache
2 x 1MB
2MB sdílená
Pamětový řadič
DDR3 / 2
dle čipové sady
TDP
65W
65W
Plocha jádra
118 mm2
82 mm2
Pracovní frekvence
3,0 GHz
2,8 GHz
Poporované paticeAM3 / AM2+
LGA775
Podpora 64bit
AMD64
EMT64T
Orientační cena
2 100 Kč
2 100 Kč

Určitě vám nemůže uniknout, že oba procesory mají téměř shodný počet transistorů, ale i přes shodný výrobní postup 45 mikronů je velikost čipu Intel o 30% menší. Jak je to možné? Intel má při výrobě vyrovnávací paměti lepší know-how, dokáže na stejnou plochu napasovat větší kapacitu.

Výkonnostní testy

Otestovali jsme procesory v pěti disciplínách, které zahrnují konverzi multimediálního obsahu (2x), výkon v moderní hře (2x) a nakonec ještě rendering v benchmarku Cinebench R10. Následující grafy shrnují naměřená čísla:

 

AMD Athlon II X2 250 proti Intel Pentium Dual-core E6300 v kompresi do MP3 a DivX formátu.

FOTO: mas, Novinky

AMD Athlon II X2 250 proti Intel Pentium Dual-core E6300 ve hrách Crysis a Far Cry 2.

FOTO: mas, Novinky

AMD Athlon II X2 250 proti Intel Pentium Dual-core E6300 při renderování scény v benchmarku Cinebench R10.

FOTO: mas, Novinky

Souboj je na první pohled hodně těsný. Rozdíly jsou jen minimální, i když třeba při konverzi hudby do MP3 si vede výrazně lépe Pentium DC E6300. Na druhou stranu je nutné připustit, že v herních testech si o chlup lépe vede procesor Athlon II, stejně jako při práci s videem ve formátu DivX. Rendering jde lépe zástupci Intelu, ale opět se nejedná o žádný výraznější náskok.

Procesory jsou si tedy rovnocennými soupeři nejen výkonnostně, ale i cenou, která je prakticky stejná, liší se jen v řádech desítek korun. Proto bude mnohem více záležet na situaci, v jaké se rozhodujeme mezi našimi soky. V případě, že vlastníte již starší PC na platformě AM2+ nebo 775, je zbytečné přecházet k druhé firmě.

Situace se ale mění, pokud uvažujete o koupi zcela nového PC. Základní desky s paticí 775 tu jsou již dlouho, Intel již plánuje náhradu. Z tohoto důvodu je lepší zvolit AMD a jeho AM3 patici, která teprve začíná a má před sebou jistě delší životní cyklus. Až budete chtít v budoucnu nový procesor, pro AM3 jej seženete snáze a hlavně bude z čeho vybírat. U patice 775 dojde k utlumení výroby.

Slovo závěrem

Boj mezi AMD a Intelem se díky dvěma novým čipům opět rozhořel. Omezuje se sice na levnější část trhu, ale i to je vítané oživení v oblasti procesorů. AMD po delší době konkuruje nejen cenou a výkonem, ale tentokrát i spotřebou. Ta se u testovaných sestav lišila jen minimálně, v klidovém stavu byla shodná, při zátěži potom Intel bere o cca 8% méně.

Vítěze proto dnes nevyhlásím, volba případného zájemce zůstává jen a jen na jeho chuti, potřebách a sympatiích. Větší roli ve výběru tak může hrát i nabídka základních desek a celkové ceny počítače.