Grafické karty ATI po převzetí kapitánského můstku společností AMD nabraly poněkud jiný směr než řešení konkurenční Nvidie. AMD se snaží nabízet maximum muziky za rozumné peníze, nežene se už tolik za titulem nejvýkonnějšího akcelerátoru, místo toho se orientuje na hlavní část trhu. O úspěšnosti této strategie jistě svědčí oblíbenost karet série HD 48xx.

Historie utahování opasků

Čipy Radeonů HD 4770 nesou kódové označení RV740, které svědčící o příslušnosti k střední kastě grafických karet. Jsou velmi podobné jádrům RV770 použitých u HD 4830, ovšem s jistými zásadními rozdíly. Kromě úspornějšího výrobního procesu (40nm namísto 55nm) mají o dobrých 130 milionů tranzistorů méně. To má na svědomí především užší paměťová sběrnice, ale i jisté škrty v rámci samotné architektury.

Když se podíváte na blízkou historii vývoje grafických čipů Radeon, konkrétně od RV600, je patrné zjednodušování vedoucí k nižším výrobním nákladům. Radeony HD 2900 měly 512bit paměťovou sběrnici, následující 38xx a 48xx už jen poloviční 256bit, a nyní přichází AMD dokonce se 128bit šířkou datového pásma.

Jak si to může AMD dovolit, když Nvidia zpravidla používá 256bit a více? Recept je snadný – rychlejší paměti specifikace GDDR5. Paměti Radeonů HD 4770 pracují na frekvenci 3200MHz, jsou tedy adekvátní 1600MHz GDDR3 čipům na sběrnici o šířce 256bit. S klesajícími cenami pamětí typu DDR5 mohou být tyto karty časem výrazně levnější.

Trpělivost přináší výhody

4770 je svým způsobem nová kategorie. Starší karty se jí v některých směrech podobají, ovšem vždy se v něčem výrazně liší. Proto můžeme novinku vnímat jako malou revoluci. Karta v ceně kolem 2500Kč nabízí totiž to, co minulé generace Radeonů nabízely při uvedení za cenu téměř dvojnásobně vyšší.

Momentálně není situace až rak růžová, neboť poptávka znatelně převyšuje nabídku. Z toho důvodu jsou ceny výš, než jak byly původně stanoveny výrobcem. Kdo dokáže počkat, určitě se mu to vyplatí. Zvlášť když se současné prodávané verze omezují na referenční chladič a takty. Časem přijdou lepší karty s tišším čí účinnějším chlazením a lehce vyšším výkonem.

Pokud nevěříte povídačkám o revoluci, snad vás přesvědčí následující čísla. Počet výpočetních jednotek RV740 dosahuje čísla 640. To je stejně jako má Radeon HD 4830, a dvakrát víc, než kolik najdete u HD 4670. Díky výrobnímu procesu je však čip dokonce menší než u 4670. A teď to nejlepší, podle měření má nová 4770 spotřebu jen asi 50W pod zátěží, tedy polovinu Radeonu HD 4830.

Výkon Radeonu HD 4770 ve hrách

Alfou a Omegou grafických akcelerátorů je samozřejmě výkon podávaný ve 3D prostředí moderních her. Postavili jsme 4770 proti o generaci starší, ale teoreticky výkonnější 4850. Testovali jsme ve třech hrách v rozlišení 22“ LCD monitoru 1680x1050. Zde jsou výsledky:

Mass Effect [fps – více je lépe]
Radeon HD 4770 [53] x [56] Radeon HD 4850
Mass Effect běhá pod velmi rozšířeným prostředím Unreal Engine 3, má proto velmi zásadní vypovídací hodnotu. Radeon 4770 se téměř dotahuje na silnějšího soukmenovce, čímž jen potvrzuje předpoklady. To na kartu s poloviční šířkou paměťové sběrnice není vůbec špatné. Ve vyšším rozlišení by pravděpodobně začal ztrácet více.
Crysis [fps – více je lépe]
Radeon HD 4770 [38] x [42] Radeon HD 4850
Koho by před rokem napadlo, že si Crysis zahrajete s vysokými detaily pohodlně na kartě za dva a půl tisíce? Rodíl mezi kartami činí 10%, což je stále velmi pěkný výsledek.
Far Cry 2 [fps – více je lépe]
Radeon HD 4770 [50] x [51] Radeon HD 4850
Ve Far Cry 2 se novinka v průměrném počtu snímků téměř dotáhla na matadora 4850. Poměrně zajímavé je, že minimální počet snímků byl vyšší u karty 4770. Může za to pravděpodobně vyšší takt jádra a menší náročnost hry na paměťový subsystém.

Všechny tři hry potvrdily silné postavení Radeonu HD 4770. Pokud vyzkoušíte kartu ve vyšším rozlišení s vyhlazováním, začne však pomalu ztrácet. Projeví se zde totiž jen 128bit sběrnice. Vlastníte-li tedy monitor s FullHD, potom je lepší stále připlácet za výkonnější modely.

Radeon HD 4770 v podání Sapphire. Momentální nabídkla výrobců se liší pouze polepením chladiče, karty jsou jinak zcela identické.

Radeon HD 4770 v podání Sapphire. Momentální nabídkla výrobců se liší pouze polepením chladiče, karty jsou jinak zcela identické.

FOTO: www.sapphire.com, Novinky

Karta v praxi

Testovaný kousek pocházel od společnosti Sapphire, byl vybaven referenčním chladičem a jedním přídavným konektorem napájení. Jak se ovšem ukázalo, napájení vlastním 6pin kablíkem by nemělo být třeba, neboť karta si řekne v zátěži asi o 50W elektrické energie, zatímco PCI-E sběrnice dokáže dodávat až 75W. Možná se tak časem dočkáme karet bez přídavného napájení.

Ventilátor chlazení má regulované otáčky, takže při práci není téměř slyšet. Po zahřátí nějakým herním titulem se už ovšem točí více a je také více slyšet. Naštěstí je jeho zvukový projev poměrně kultivovaný, lze jej označit za umírněný. Starší karty AMD byly kritizovány za vysoké teploty jádra, což zde už neplatí. Přes 80°C jsem se nedostal za žádných okolností.

Hodnocení

Radeon HD 4770 přináší výkon akcelerátorů středního proudu na dosah každému. Jde o první kartu postavenou okolo 40nm čipu, čímž se dostává do pozice průkopníka. Nabízí tak nižší spotřebu a zároveň vyšší výkon, než všechny dosud prodávané karty ve své cenové hladině. Hlučnost chlazení je taktéž dobře vyvážená, není si proto prakticky nač stěžovat.

Dostupnost karet je momentálně velmi špatná, ale až se dostanou na sklad k prodejcům a prvotní nadšení poněkud opadne, můžeme se těšit na bezprecedentní poměr cena/výkon. Navíc kvůli možnosti zapojit tyto dvě karty do CrossFire budou muset zlevnit i dražší řešení jako Radeon HD 4870.

A co na to konkurence? Uvidíme s čím novým Nvidia vytáhne. Minimálně bychom se měli dočkat slev stávajícího portfólia GeForce 9800GT, GTS 250 a možná i ostatních. Ačkoliv Nvidia kraluje výkonným akcelerátorům, u cenově zajímavých jí ujíždí vlak. Nechme se však překvapit jaké trumfy má v rukávu.