Obchodní značku Phenom společnosti AMD nemůžeme považovat za příliš úspěšnou. Její zrod sice provázela velká sláva, kterou ale zároveň tlumilo zpoždění oproti původnímu plánu. Tak se stalo, že konkurence získala nemalý náskok. A když se nové procesory K10 dostaly konečně do oběhu, nezářily ani zpola tak jasně, jak se od nich čekalo.

Začátkem roku proto přišla nová generace, která by měla poněkud pozvednout prestiž procesorů Advanced Micro Devices. Možná byste čekali nové jméno které si vybuduje renomé od nuly, avšak kvůli blízké příbuznosti architektury jde jen o Phenom II. Označení je ostatně logicky zvolené, vždyť jde o staré Phenomy vyráběné novým 45nm postupem s některými drobnými vylepšeními.

Nová generace přináší vylepšení

Předně došlo ke snížení spotřeby. Pokročilejší výrobní proces má velký vliv na spotřebu procesoru, pročež došlo jak k výraznému zlepšení ve stavu v klidu, tak i v plné zátěži. Testovací sestava si žádala v klidu 102W proti 118W u staršího Phenomu X4 9950. V zátěži se rozdíl vyšplhal až na 30W.

Zvětšení se dočkala vyrovnávací paměť, rozrostla se na plný trojnásobek. Nové Phenomy II tak nabídnou (ve své nejsilnější verzi) 6MB vyrovnávací paměti třetí úrovně. Ta ke všemu ještě o něco zrychlila, což by procesorům mělo dopomoci k lepším výkonům. Jen pro zajímavost, nové procesory se skládají z 758 milionů tranzistorů oproti 450 mil u předešlé generace, zároveň jsou však o 27mm čtverečných menší.

Jádra procesoru AMD Phenom II X4 mají ve skutečnosti rozměry pouze 16x16mm.Jádra procesoru AMD Phenom II X4 mají ve skutečnosti rozměry pouze 16x16mm.foto: Novinky/mas


Podle současných informací Phenomy II zrychlí o 400MHz, dosáhnou na 3GHz pracovního taktu. Frekvence je ostatně z provedených změn pravděpodobně nejmarkantnějším rozdílem, neboť ostatní lehké změny v architektuře zvýší efektivitu procesorů o několik málo procent.

Prozatím si Phenomy musí vystačit jen s platformou AM2+ používající paměti typu DDR2. Co nevidět by však měly dorazit základní desky se socketem AM3 a paměťovými sloty pro moduly DDR3. Současné verze v obchodech nepůjdou do nové patice, není tak možné koupit procesor nyní a základní desku až za měsíc. AM3 má konstrukčně o 2 piny méně než AM2+,kompatibilita tak bude fungovat pouze mezi novými procesory a starými deskami, opačně nikoliv.

Studujeme Phenom II 920

Koupit si zatím můžete Phenomy II dva. Levnější 920 a dražší 940. Rozdíl mezi nimi činní 200MHz a také to, že 940 patří do série Black Edition, má tedy odemčený násobič a prodává se bez chladiče. My jsme otestovali slabší „devět set dvacítku“, následuje krátký popis:

AMD Phenom II X4 920
Takt procesoru
2 800 MHz
Počet jader
4
Patice (socket)
AM2+
Vyrovnávací paměť L1
4 x 128 KB
Vyrovnávací paměť L2
4 x 512 KB
Vyrovnávací paměť L3 (sdílená)
6 MB
Takt sběrnice Hypertransport
1 800 MHz
Maximální TDP
125W
Podpora pamětí
DDR2 / 1066MHz
Orientační cena
5 800 Kč s DP

Všimněte si vysokého údaje TDP (thermal design power), určujícího maximální spotřebu procesoru. V materiálech zveřejněných AMD se u stejných procesorů pro patici AM3 hovoří o TDP 95W. Pravděpodobně tak 920 bude mít odběr o dost menší.

Souboj s konkurencí

Při ceně 5 800 Kč se tak Phenom II 920 stává přímým konkurentem Core2 Quad Q9400. Zástupce Intelu pracuje na frekvenci 2 660 Mhz, vyráběn je stejně tak 45nm procesem, vyrovnávací paměť třetí úrovně má velikost 6MB a TDP procesoru je udáváno 95W. Víme-li, že předchozí generaqce Phenomu byla na stejném taktu o 20% pomalejší než Core2 procesory, mohlo by jít o zajímavý boj.

Rozhodli jsme se postavit tyto dva procesory proti sobě. Kromě základní desky byly sestavy na chlup stejné, včetně DDR2 pamětí na frekvenci 1066MHz. Testovali jsme ve hře Unreal Tournament 3, dále při kódování videa ve formátu DivX, kompresi souborů v aplikaci WinRAR a nakonec ještě při renderingu v populárním Cinebench R10. Zde jsou výsledky:

Unreal Tournament 3
Phenom II X4 920 [136 fps] x [141 fps] Core2 Quad Q9400
UT3 je jednou z her, která velmmi závisí na výkonu procesoru. Čím nižší rozlišení a detaily nastavíte, tím větší je rozdíl mezi různými CPU. V tomto případě je však rozdíl tak minimální, že můžeme procesory považovat za rovnocené.

Komprese videa DivX
Phenom II X4 920 [124s][122s] Core2 Quad Q9400
Čas potřebný k překódování videosekvence do formátu DivX je v obou případech téměř shodný. Procesor Intel o chlup vyhrál, rozdíl však spadá znovu do kategorie „nepodstatné“. Starší Phenomy v tomto ohledu za procesory Core2 značně zaostávaly, nové především díky větší vyrovnávací paměti ztrátu dotáhly.

WinRAR – komprese souborů
Phenom II X4 920 [73s][74s] Core2 Quad Q9400
Role se nám při komprimování dat oproti předchozím testům obrátila. Zástupce AMD o chlup zvítězil, zápolení však budeme i nadále považovat za remízu. U WinRARu se opět promítla zvětšená vyrovnávací paměť i rychlý paměťový řadič na procesoru. Nová platforma AM3 by v tomto směru měla Phenomu II ještě trochu přidat na rychlosti.

Cinebench R10
Phenom II X4 920 [2657][2894] Core2 Quad Q9400
Test renderingu scény v prostředí Cinema 4D vyzněl lépe pro procesor Q9400. Výrazně lépe. Rozdíl deset procent i přes nižší frekvenci je stále značný.Pro AMD je to velká škoda, neboť klientela pracující s grafikou a CAD/CAM systémy patří k častým zájemcům o výkoný hardware.

Hodnocení

První výlet do světa Phenomů II máme za sebou. Musím říct, že si nová generace na 45nm výrobním procesu vedla nečekaně dobře. Smutná na tom je pouze jediná věc, a sice, že Intel už má venku novou architekturu Core i7. AMD tak dohání pouze generaci starší Core2 procesory, které tu s námi žijí již docela dlouho.

To také odsuzuje procesory Phenom II X4 k životu ve střední třídě, třebaže na její špici. Můžeme na to nahlížet ale i pozitivně. Po dlouhé době se mezi čtyřjádry může rozhořet konečně konkurenční boj, ceny by mohly o notný kus klesnout. Důležitý bude i příchod platformy AM3, se kterou se zjeví i slabší tříjádrové procesory Phenom II X3. Ty by zase mohly atakovat pozice neotřsitelných Core2 Duo.

Proto je lepší po dnešním článku nevynášet předčasné závěry. Procesory Phenom II vypadají slibně, nakolik však budou konkurenceschopné ukáže zase jen čas. Čas a cena, za kterou hodlá AMD své nové ratolesti prodávat