Monitory s úhlopříčkou 22 palců začínají pomalu přebírat statut standardu od menších devatenáctek. Nejlevnější z nich koupíte dnes lehce nad čtyři tisíce, a tak není divu, že si mnozí rádi těch pár stovek rozdílu připlatí. Jenže kdo chce špičku, musí koukat poněkud výš.

Seznámení s 2232BW

Vzhledem připomíná tento model spíše televizní obrazovky stejné firmy. Oválný podstavec s útlou nohou bez možnosti výškového nastavení, lesklé černé plasty se zaoblenými rohy i oblouk na spodní hraně panelu jsou zkrátka jejich typickými rysy. Naštěstí výbava spadá do kategorie počítačových monitorů.

Samozřejmostí je v této cenové relaci (6000+) DVI konektor s podporou šifrovaného digitálního obsahu (HDCP) i analogový vstup D-Sub. Rozhraní HDMI zde nehledejte, pro jeho připojení je nutné použít redukci na DVI konektor. Napájecí adaptér se nachází uvnitř monitoru, a nezabírá tak zbytečně místo na zemi.

Trošku překvapivě chybí možnost upevnění na stěnu či do držáku standardu VESA. Může za to umístění konektorů do prohlubně na zadní části monitoru. SyncMaster tak musí stát na svém podstavci přímo na desce stolu.

Parametry panelu

Odezva už není hlavním lákadlem výrobců monitorů, tuto funkci pomalu přebírá kontrast, většinou dynamický. Hodnota 3000:1 patří spíš k průměru, zato zmiňovaná odezva 2ms není mezi 22“ „širokáči“ zcela běžná. Zkušenější z vás jistě vědí, že signalizuje přítomnost RTC – kompenzace doby odezvy. Monitor by proto měl být vhodný i pro náročnější hráče.

Použitý panel je typu TN, ale přesto má udávaný rozsah pozorovacích úhlů 170° v obou směrech. Určitě není lepší než jiné TN panely, háček je jinde. Jde o údaj počítající s poklesem kontrastu až k hodnotě 5:1. Kvalit VA panelů nebo IPS tedy rozhodně nedosahuje a se zvětšujícím se úhlem obraz také rychle tmavne.

Zajímavý je jistě i údaj o spotřebě, který hovoří o 50W, poměrně typickému číslu ve své kategorii. Proti 19“ modelům je tedy spotřeba asi o polovinu vyšší. Na vině je kromě větší plochy především větší počet obrazových bodů, tedy rozlišení (1680x1050).

 

Zkušenosti uživatele

Monitor dorazí v krabici rozdělený na dvě části tvořené stojanem a monitorem samotným. Narozdíl od většiny levnější konkurence je k sobě snadno připnete šroubem (rychloupínákem), který zaručí zpětně snadné rozložení. Maličkost v podobě DVI kabelu také potěší.

Na základní nastavení je monitor příliš jasný pro běžnou práci. Je proto dobré použít OSD menu nebo program MagicTune, ve kterém lze jednodušeji doladit obraz k plné spokojenosti, a jas i kontrast poněkud zredukovat. Pokud tak učiníte, monitor se odmění velmi dobrým barevným podáním.

Odezva je v zásadě taktéž bezproblémová, především u her s pestrobarevným prostředím. Ovšem v tmavých scénách je znát lehoučké mazání obrazu. V zásadě jde o velmi špatně pozorovatelný jev, ale je tu. V tomto směru hrají 19“ LCD stále prim.

Podsvícení vykazuje u horního a spodního okraje světlejší pruhy, naštěstí jen lehce. Při sledování filmů nejsou příliš patrné a monitor si za homogenitu podsvícení zaslouží pochvalu. Horší je to s pozorovacímu úhly, které prostě odpovídají TN technologii. Obraz tak při pohledu zboku tmavne a zabarvuje se dožluta.

Hodnocení

Model 2232BW se snaží vyjít vstříc náročnějším zákazníkům. Proto v sobě kombinuje eleganci s rychlou maticí. A kombinace to není vůbec špatná, poněkud chybí jen možnost výškového nastavení, podobně jako možnost připevnit jej na stěnu.

Obraz je na kategorii TN panelů velmi podařený. Odezva, věrnost barev i jejich hloubka a rovnoměrné podsvícení dělají Samsungu dobré jméno. Monitor tak lze doporučit prakticky všem, kteří jsou si ochotní lehce připlatit. SyncMaster 2232BW se totiž prodává za cenu kolem 6 300 Kč s daní.