Belkin kromě dnes zkoušeného Nostroma vyrábí neuvěřitelně různorodou paletu zařízení a příslušenství k počítačům, notebookům a hudebním přehrávačům. Stejně jako najdeme síťové zařízení Belkin, můžete sehnat mixážní pult pro iPod nebo taštičku na myš. Možná proto se management rozhodl svěřit druhou generaci nejpovolanějším v oboru – firmě Razer.

K čemu poslouží Nostromo?

Podobně jako se joystick hodí především k ovládání letadel (a jiných přemisťovačů), Nostromo má svá omezení. Ta plynou především z menšího počtu kláves než kolik jich najdete na běžné klávesnici. Tím pádem se nehodí pro hraní online her, kde velkou roli hraje komunikace se spoluhráči, stejně jako pro některé druhy RPG, kde hráči využívají velký počet klávesových zkratek.

Naopak velmi silnou pozici má N52te ve střílečkách (FPS) a strategiích. Možnost vytvářet makra může zjednodušit některé úkoly a malá velikost většinou přijde vhod tam, kde je potřeba nechat více místa myši než klávesnici. A potom je tu ergonomie.

Nostromo N52te v ruce

SpeedPad je určen pro levou ruku, do které padne zcela ukázkově. Na obrázku může vyboulení na dlaň vypadat poněkud nepřirozeně, ale ve skutečnosti si není na co stěžovat. Palec zapadne vedle D-padu a patnáctého tlačítka, zbylé prsty obsluhují vždy trojici tlačítek s výjimkou ukazováčku. Ten, jako nejhbitější prst, má sféře vlivu tlačítek pět a skrolovací kolečko.

Skrolovátko působí poněkud rozporuplně. Vždyť Nostromo je určeno do páru s myší, která už otočný ovladač má. Je proto dobré jej používat jako trojici tlačítek – stisk, pohyb nahoru a pohyb dolů.

Stisk všech tlačítek lze popsat jako měkký, příjemně krátký a hlavně tichý. Jedinou výjimkou je opět skrolovátko, které se mačká o poznání hůře a zároveň po domáčknutí cvakne. Zajímavostí je D-pad, který můžete používat buď ve své tradiční podobě nebo s nasazeným kloboučkem. Čím více možností nastavení, tím lépe.

V praxi s N52te

Zvyknout si na hraní za pomoci Nostroma není vůbec těžké. Jistý problém představuje tlačítko 15 pod palcem, které jsem zpočátku mačkal, když jsem nechtěl, a nemohl stisknout, když jsem to potřeboval, ale půl hodinky cviku problém odstranilo.

Pokud by někoho rušilo modré podsvícení, může jej jednoduše vypnout na spodní straně k tomu určeným vypínačem. Určitě je to lepší způsob než softwarově, kdy může (a často dochází) k nepředvídatelnému zapínání. Samotné modré světlo ale není rušivé, v nočních hodinách velmi přispívá ke snadné orientaci.

S firmou Razer dostal ovladač taktéž jiný software. Je pravda, že částečně vychází ze starého, ale grafická úprava a způsob vkládání maker jasně dokazuje vliv Razeru. Z toho důvodu je také vše v anglickém jazyce (nebo jiném světovém), českých nabídek se nedohledáte.

Hodnocení

Ve srovnání se svým předchůdcem se nové Nostromo mnohem lépe používá, především kvůli lehčímu stisku kláves. Inovace ve formě D-padu s odnímatelným kloboučkem má taktéž něco do sebe a tmavé provedení s modrými diodami jde jednoznačně s dobou. Z těchto důvodů je nová N52te mnohem lepší.

Nostromo však není jediným specializovaným ovladačem pro hráče. Své variace na toto téma předvádí například Cyber Snipa, Saitek Pro Gamer Unit nebo Zboard Fang. Rozdíly v ergonomii jsou velké, stejně jako možnosti nastavení. Pokud však hledáte ovladač s plnou programovatelností, potom je výrobek Belkinu zřejmě nejlepší volbou.