Slovem špunty označujeme typ sluchátek, který se zasunuje do sluchovodu. Díky tomu nemusí hrát příliš hlasitě, aby byly dobře slyšet, a zároveň mohou šikovně utlumit hluk okolního prostředí. Jejich výhody vyniknou především během cestování hromadnou dopravou.

Altec Lansing, u nás nepříliš příliš známý výrobce audiovybavení, uvedl začátkem letošního roku do prodeje sluchátka určená posluchačům lačnícím po věrném podání hudby. My jsme měli možnost vyzkoušet nejvyšší typ UHP336, špunty s velmi dobrými izolačními vlastnostmi, tedy minimálně dle reklamních materiálů.

Seznámení s UHP336

Sluchátka se většinou vzhledem příliš neodlišují, rozdíly tvoří především barevná provedení a nějaké ty specialitky v oblasti uchycení. Altecy poněkud vybočují z řady, neboť žádné klipy na uši nemají, černá barva taktéž příliš nevyčnívá, ale tvar ozvučnice je poněkud atypický.

Nezvykle působí i rovná koncovka malého jack konektoru (zlacená). Většina konkurentů je vybavena populárnější zahnutou variantou. Na druhé straně by neměl být větší problém „elko“ sehnat, neb kabel je možné od sluchátek tahem odpojit.

V balení se nachází kromě samotných UHP336 také několik párů nástavců pro různě velké uši. Liší se i provedením, protože některé jsou obyčejné oblé ucpávky, jiné zdvojené s lepší zvukově-izolační schopností. Nechybí ani nutné „dloubadlo“ k čištění a látkový obal na zip.

Parametry podle výrobce

Udávaná impedance činí 13 Ohm, s vybuzením k dostatečné hlasitosti by proto neměl mít problém žádný přehrávač, zvláště když se jedná o špuntová sluchátka. Naopak je dobré dávat si pozor na přílišnou hlasitost, která může vážně poškodit sluch.

Citlivost 115dB/mW zase napovídá, kde bude jejich silná stránka. Myslím tím čistotu zvuku a jeho dobré prokreslení. Tomu nepřímo napomáhá i snížen okolního hluku až o 26dB podle použitých nástavců. Ty mají překvapivě velký vliv na zabarvení reprodukce.

Pro úplnost ještě dodám, že kabel, poněkud tlustší a houževnatější než je obvyklé, měří na délku 120cm. Nejde o klasický pryžový drát, ale o opletený kablík. Oplet má navíc vlastnosti tvarové paměti, ale o tom až za chvilku.

Poslech a poslechový komfort

Než se vůbec zaposloucháte do muziky, musíte v první řadě sluchátka nasadit. To není úplně jednoduché, nezkušenému uživateli to dokonce může činit problémy. Doporučený způsob nasazení je takový, že kablíky trčí vzhůru a spadají zpět přes ucho podél krku dolů. Tím se nejlépe zafixují a nejlépe drží na svém místě ve sluchovodu.

Samotný poslech je nad očekávání příjemný. Pokud je srovnám s dříve testovanými Creative Aurvana, potom Altecy UHP336 vychází jako vítěz. Ne tak kvůli čistotě zvuku, který je na stejné, tedy velmi dobré, úrovni, ale kvůli jejich vyváženosti. V celém rozsahu jsou mimořádně homogenní, pouze basy se mohou na první pohled jevit slabší.

Zajímavé je zkoumat rozdíly s různým typem náušníků. Například ony dvojité s nejlepšími tlumícími vlastnostmi značně omezují produkci výšek a sluchátka potom zní více středově, tedy poněkud levně. Ovšem co posluchač, to názor, a tak někomu mohou vyhovovat pro změnu nejvíce.

Hodnocení

Sluchátka Altec Lansing UHP336 můžete pořídit za cenu okolo 900Kč s daní. Ve stejné hladině sotva naleznete lépe znějící špunty, navíc s tak rozsáhlou výbavou. Z tohoto důvodu je velmi vřele doporučuji zájemcům o co nejvěrnější přednes.

Na druhé straně musím upozornit, že sluchátka do uší ne každému sedí a tyto Altecy patří k těžším modelům, je nutné si na ně déle zvykat. Podobně opatrný bych byl i v případě, že hodláte poslouchat hudbu s důrazem na basy, kde UHP336 nevynikají jako jiné modely.