Jako velký fanda malých notebooků, rozumějte cokoliv s úhlopříčkou pod 14“, jsem si nemohl nechat ujít příležitost prozkoumat subnotebook Toshiba Satellite U400. Jeho 13,3“ je dostatečně velkých pro práci bez lupy na nose, ale zároveň se vejde i do velmi malé brašny, která rameno majitele zatíží jen 1,9kg.

Hlavní příčina mé zvědavosti však tkví jinde. Je jí cena, zvláště při nabízené výbavě. Tak tedy za cenu lehce přes 21 000Kč včetně daně dostanete 250GB disk, 2GB operační paměti, BlueTooth a WiFi konektivitu, DVD vypalovačku... A to vše zabalené v černém hávu, který výrobce ukoval ve stylu Toshiba Horizon.

První kontakt s U400

Na první pohled si všimnete lesklého černého víka. Určitě vás také přepadne ta podivná myšlenka, že jste jej už někde viděli, možná s jiným nápisem. A opravdu. Acery Aspire mají podobné provedení, které je však o něco baculatější, prostší, plus zbytek notebooku má barvu bílou. A potom tu jsou ty matné pruhy vpředu a vzadu.

Notebook působí solidně, po designérské stránce navíc povedeně. Při otevírání víka nedochází k jeho většímu kroucení, když je U400 celá zavřená, je tělo opravdu pevné. Po odklopení displeje vynikne další lesklá plocha. Použité LCD má povrchovou úpravu TruBright. Barvy jsou tak pestřejší, stejně jako všechny odrazy okolních předmětů. Varianta s matným povrchem se neprodává.

Rozložení konektorů – ergonomie

Protože na zadní straně Satellite najdete pouze baterii, která mimochodem nepřečnívá přes obrys notebooku, a konektor napájecího adaptéru, musí se všechny konektory shluknout po stranách a vpředu. Měl jsem proto jisté pochybnosti, zda tu najdu vše potřebné.

Tři USB porty (1P, 2L) jsou ideální, jeden 4pin FireWire postačí většině uživatelů. Vyděsil mě D-Sub konektor pro analogové připojení externího monitoru, naštěstí jej doplňuje i HDMI port, přes který vyvedete DVI. Na tomto místě si dovolím postěžovat, že přechodka nebyla v balení.

Chybět nesmí síťové rozhraní RJ45 a dnes již málo používaný modem. Ty na pravé straně doplňuje ještě optická mechanika Ze předu je uživateli potom k dispozici čtečka paměťových karet SD, MS, MMC, xD a jejich derivátů. O kousek dále naleznete vypínač bezdrátové komunikace. Výčet uzavírá ovladač hlasitosti – hurá, žádné klávesové zkratky, ale starý dobrý potenciometr.

V zásadě lze říct, že v rámci ergonomie si vede U400 nadprůměrně. I široká klávesnice a asymetricky umístěný (širokoúhlý) touchpad nemají žádné slabší místo, naopak se velmi příjemně používají. Na dosah tu je i 6 multifunkčních kláves s multimediálními funkcemi i schopností vypnout podsvícení tlačítek samotných a loga Satellite. Podsvícení mají na starosti bíle (!) LED diody, které jsou mnohem příjemnější než „moderní“ modré.

Výkon odpovídá hardwaru

Kompletní přehled použitého hardwaru je rozepsán vpravo nahoře, nyní se budu věnovat pouze některým drobnostem. První je pevný disk. Kapacita 250GB je už úctyhodná, ale ještě pozitivnější je jeho rychlost – 5400. Disk je tak dostatečně svižný i pro nedočkavce.

Díky použitému čipsetu GM965 Express a procesoru Core2Duo T5550 s frekvencí 1,83GHz pracuje sběrnice při frekvenci 667MHz. Tím pádem jsou efektivně využívány i stejně rychlé operační paměti a to je znát, především při práci s předinstalovaným operačním systémem Windows Vista Home Premium.

Šestičlánková baterie kapacity 4800mAh dokáže Satellite U400 držet při životě od 4 hodin, to v případě kancelářské práce bez WiFi připojení, ale také dvě a půl hodiny při sledování DVD z mechaniky. Tak jako tak jsou to slušné hodnoty, v dané cenové kategorii nadstandardní. Výdrž při hraní her jsem nezkoušel, neboť integrované grafické jádro X3100 se pro tyto účely nehodí.

Hodnocení

Toshiba Satellite U400 ve mě zanechala opravdu dobrý dojem. Pokud vycházíme z ceny 21 000Kč s DPH, potom je výbava, zpracování, ale i design velmi dobrý. Výhrady můžete mít k lesklým materiálům i displeji, ale to je otázka preferencí každého zvlášť. Pokud chcete nějaký speciální argument, proč by vás měl tento notebook zajímat, potom je to možnost nabíjet z USB portů i ve vypnutém stavu. Například MP3 přehrávač, PDA nebo bondovku na BT.