Hlavní obsah

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká soudkyně Laurel Beelerová totiž vydala předběžné opatření, kterým zatím zablokovala platnost nařízení ministerstva obchodu, podle něhož měla být aplikace firmy Tencent Holding v neděli z obchodů odstraněna. Reagovala tak na žalobu uživatelů, napsala agentura Reuters.

Foto: Reuters File Photo, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Beelerová uvedla, že žaloba podaná uživateli přináší vážné otázky kolem opodstatněnosti požadavku, zvláště v souvislosti s prvním dodatkem ústavy. Ten garantuje svobodu projevu.

Předběžné opatření také blokuje nařízení, podle kterého mělo být výrazně omezeno i další fungování aplikace v USA, což by mohlo zhoršit použitelnost této služby pro současné uživatele v zemi.

Čína Trumpovi přichystala odvetu za blokaci TikToku a další naschvály

Software

Ministerstvo obchodu rozhodlo jinak

Ministerstvo obchodu vydalo v pátek nařízení, že z důvodu národní bezpečnosti musí být aplikace stažena z amerických obchodů. Ministerstvo spravedlnosti požádalo Beelerovou, aby toto nařízení neblokovala, protože by tak zmařila snahy prezidenta najít nejlepší způsob, jak vyřešit ohrožení národní bezpečnosti.

Beelerová uvedla, že zatímco obecné důkazy o ohrožení národní bezpečnosti v souvislosti s Čínou a týkající se technologie, a to i mobilní, jsou značné, konkrétní důkazy týkající se WeChatu jsou malé.

Aliance uživatelů WeChat, která napadla nařízení, ocenila rozhodnutí jako důležité vítězství pro miliony uživatelů aplikace v USA. Její právník Michael Bien upozornil, že USA nikdy neuzavřely velkou komunikační platformu, a to ani v době války. Nařízení podle něj pošlapalo záruky dané prvním dodatkem ústavy, jako svoboda projevu a vyznání.

Foto: Chris Carlson, ČTK/AP

Donald Trump

Spor se týká i TikToku

WeChat je mobilní aplikace typu vše v jednom, kombinuje služby podobné službám sítí Facebook, WhatsApp, Instagram a Venmo. Podle analytické firmy Apptopia měla na počátku srpna v USA v průměru denně 19 milionů aktivních uživatelů. Je oblíbená hlavně mezi čínskými studenty, Američany žijícími v Číně a některými Američany, kteří mají osobní nebo podnikatelské vztahy s Čínou. Aplikace je nezbytnou součástí života Číňanů, celosvětově má více než jednu miliardu uživatelů.

Ministerstvo v pátek rozhodlo také o stažení aplikace TikTok z amerických obchodů. Platnost tohoto nařízení však byla odložena o týden díky návrhu dohody mezi čínskou firmou ByteDance, majitelem TikToku, a americkými společnostmi Oracle a Walmart o operacích aplikace v USA.

ByteDance platformu TikTok neprodá, spojí se s Oraclem

Internet a PC

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

Reklama

Související témata:

Související články

Obavy Washingtonu z TikToku zažehl Zuckerberg

Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší...

Výběr článků

Načítám