Hlavní obsah
Windows 7 Foto: Novinky

Většina firem neplánuje kvůli krizi koupi nových Windows

Zhruba 60 procent podniků nemá v úmyslu pořídit si novou verzi operačního systému Windows společnosti Microsoft. Některé podniky tak chtějí ušetřit finanční prostředky, jiné mají obavy ohledně kompatibility systému s jejich nynějšími aplikacemi. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na průzkum americké firmy ScriptLogic mezi tisícovkou společností.

Windows 7 Foto: Novinky
Většina firem neplánuje kvůli krizi koupi nových Windows

Microsoft uvede operační systém Windows 7 na trh 22. října. Česká verze systému vyjde 31. října. Redmondský softwarový gigant doufá, že nový operační systém bude mít na trhu větší úspěch než jeho předchůdce Vista, který si proti dřívější verzi XP nezískal mezi zákazníky příliš velkou oblibu.

Funkce a vlastnosti nového operačního systému Windows 7 mohou uživatelé testovat neomezeně díky zdarma dostupné verzi Release Candidate (RC), která byla široké veřejnosti zpřístupněna již na začátku května. RC systémy jsou již funkčně kompletním produktem a zároveň poslední verzí systému před uvedením finálního produktu na trh. [celá zpráva]

Microsoft se nyní podobně jako další firmy potýká s důsledky světové hospodářské a finanční krize. Zisk společnosti se ve třetím finančním čtvrtletí končícím v březnu meziročně propadl o 32 procent na necelé tři miliardy dolarů (56 miliard Kč). Tržby se snížily o šest procent na 13,6 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak první meziroční pokles ve 23leté historii podniku. Microsoft nicméně zůstává jednou z nejziskovějších a nejbohatších firem na světě.

Co přinese Windows 7 nového
Dotykové ovládání

Systém Windows 7 nabídne uživatelům vedle tradiční myši a klávesnice i dotykové ovládání, jaké má například přístroj iPhone od konkurenční firmy Apple. Zároveň nový systém nabídne funkci "multi-touch", tedy schopnost, která zpracuje více dotyků najednou. Pomocí dvou prstů tak můžete jednodušeji listovat na webu, zvětšovat fotografie a mnoho dalšího.

Jednodušší sdílení multimediálních dat

Na výstavě CES představil Steve Ballmer zajímavou funkci nového systému HomeGroup. Ta dovolí v domácnosti vytvořit sítě mezi několika počítači. V rámci sítě je poté možné jedním kliknutím sdílet veškerá multimediální data, jako je hudba, videa, nebo fotografie.

Všechna data se poté zobrazují jako knihovny ve Windows Media Playeru. Sdílet multimediální obsah v počítači půjde například i s herní televizní konzolí XBox 360. Všechna data mohou být uložena na pevném disku v počítači, přehrávat je však s novými Windows můžete díky domácí síti klidně i ve vedlejší místnosti.

Rychlejší chod a vyšší výdrž notebooku

Podle prvních testů je také Windows 7 šetrnější ke spotřebě. Notebooky by tak s novým systémem mohly pracovat o několik desítek minut déle. Stejně tak se vylepšení dočkal i start systému, který je oproti Vistě výrazně rychlejší. Podle propočtů Microsoftu startuje Windows 7 až o 20 procent rychleji než Vista.

Vylepšení se dočkalo i malování

Microsoft v novém systému ale nezapomněl ani na stařičké programy, jako je kalkulačka, WordPad nebo malovaní. Kromě nového uživatelského prostředí přibyly u těchto jednoduchých programů některé funkce.

Finanční krize prospívá Linuxu

Díky finanční krizi slaví úspěch volně dostupný operační systém Linux, který je možné zdarma stáhnout na internetu. Svědčí o tom průzkum společnosti Novell, která pracuje na vývoji linuxové distribuce SUSE.

Z průzkumu vyplývá, že v době hospodářského úpadku 62 % společností nechce zbytečně utrácet za nové počítače a softwarové licence. Více než polovina dotázaných uvažuje o tom, že v letošním a příštím roce začne na serverech i běžných počítačích využívat výhradně operační systém Linux.

Průzkum probíhal mezi 330 významnými společnostmi v Americe, Západní Evropě a Asii. Podle IT manažerů z oslovených společností ale nemají zaměstnanci dostatečné zkušenosti s Linuxem, znají spíše rozšířenější Windows.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků