Hlavní obsah

Poměrně dlouho se nic nedělo. Všechny otázky, které se týkaly příchodu prvního velkého opravného balíku pro systém Windows Vista, Microsoft komentoval velmi neurčitě. Až na přelomu srpna a září firma uvedla, že masivní update SP1 pro Vistu bude uvolněn v prvním čtvrtletí příštího roku.

Masivní oprava pro Vistu je větší než Windows XP

Řada lidí bude ale zděšena z velikosti SP1 pro Vistu. Spekuluje se o 1 GB souboru. Právě takto velký balík dat budou do několika týdnů testovat první uživatelé. Jeho masivnost zvláště vynikne při srovnání s operačním systémem Windows XP, který se celý (!) vešel na jedno CD (kapacita CD je rovna zhruba 700 MB).

Instalace SP1 si vyžádá asi 7 GB místa na pevném disku. Podle Microsoftu však po instalaci bude onen 7 GB prostor uživateli zase "vrácen". Samozřejmě, dnes je 7 GB jako plivnutím do moře, ovšem není málo lidí, kteří mají své pevné disky nacpané daty až k prasknutí a 7 GB dohledají jedině díky zásahu DVD vypalovačky.  

SP1 do pár týdnů

Již v nejbližších týdnech bude beta verze Windows Vista SP1 k dispozici pro neveřejné testování. Podle Microsoftu prověří schopnosti SP1 zhruba 10 000 - 15 000 uživatelů z celého světa.

Nedočkáme se však pouze SP1 pro Vistu. Microsoft rovněž dodal, že již brzy začne testovat SP3 pro postarší systém Windows XP. V několika příštích týdnech tak bude beta verze třetího servisního balíčku uvolněna mezi první uživatele, kteří ji podobně jako opravný balík pro Vistu prozkoumají ze všech úhlů.

Verze připravená pro stažení z webu pak bude k dispozici v první polovině roku 2008. Windows XP SP3 bude zahrnovat všechny předešlé aktualizace vydané pro Windows XP, včetně bezpečnostních aktualizací a oprav.

Update údajně zvýší i reputaci Visty

Podle analytiků zvýší uvedení Service Packu 1 pro operační systém Windows Vista nejen bezpečnost či rychlost tohoto programu. Hlavně řekne uživatelům, že je Vista již velmi dobře odladěna a že se nemusí bát ji na své domácí počítače instalovat.  

Operační systém Windows Vista byl uveden na trh v lednu 2007. Program prošel poměrně značným vývojem - byly odstraněny hlavní problémy s nekompatibilitou běžně používaných aplikací a grafických karet, výrazně narostl počet ovladačů připravených pro tento systém. Všechny důležité aktualizace a opravy systému se k uživatelům dostávají naštěstí neustále, a to prostřednictvím služby Windows Update.

"Service Pack 1 bude obsahovat mnoho již dnes dostupných aktualizací ve formě ucelené instalace," uvedl Tomáš Koška, manažer divize Windows Client a Windows Live.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků