Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Antivirových programů je na trhu nepřeberné množství. Jejich schopnosti a dovednosti pravidelně testují bezpečnostní experti z nezávislé organizace AV Comparatives. Ti nyní sestavili přehled těch nejlepších řešení. Vycházeli přitom z programů, které si uživatelé mohli v průběhu minulého roku na své počítače nainstalovat.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Jaké antiviry ochrání počítač nejlépe

Nejlepším antivirovým programem loňského roku, který získal cenu „Product of the year“, je Kaspersky Internet Security. Ten vyšel jako vítěz po zhodnocení všech testovaných kategorií. Na hodnocení se tak podepsala nejenom schopnost odstraňovat nejrůznější škůdce, ale také například to, jak antivirový program zatěžuje celý systém.

Antivirová společnost Kaspersky Lab prvenství získala také v kategorii Real-World Protection, kde se během dlouhodobých testů hodnotí také schopnosti jednotlivých antivirů chránit operační systém před nezvanými návštěvníky.

V této kategorii, která se obecně považuje za jednu z nejdůležitějších, druhé místo patří programu Emsisoft Anti-Malware. Z výsledků se mohou radovat i Češi. Třetí příčku totiž obsadil Avast! Free Antivirus, který na konci 80. let vytvořili dva čeští počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. O třetí příčku se zároveň s Avastem dělí také slovenská společnost Eset se svým řešením Smart Security.

Samozřejmě ani vítěz testu, ani ostatní antiviry neochrání počítač vždy na 100 %. Zadní vrátka do operačního systému totiž často otevírají nejrůznějším škůdcům samotní uživatelé svým neuváženým jednáním. Na co si dát pozor, poradí naše desatero:

 Desatero bezpečného internetu
1. 
Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků