Hlavní obsah

Firefox 2.0 je v přípravě, na trhu koncem druhého kvartálu

Internetový prohlížeč Mozilla Firefox, jehož již dnes využívá podle odhadů kolem 20% Evropanů, se za několik měsíců dočká nové verze 2.0. Jeho návrháři slibují vylepšit především uživatelské rozhraní.

Firefox 2.0 je v přípravě, na trhu koncem druhého kvartálu

Firefox 2.0 bude stavět na jádru Gecko, které už dnes obsahuje Firefox verze 1.5. Vylepšení nového Firefoxu se tentokrát neodehraje hlavně uvnitř programu, jako tomu bylo u varianty 1.5. V případě varianty 2.0 bude přepracována spíše její vizuální podoba, čímž by se měla stát uživatelsky přítulnější.

Revizí projde také systém historie a záložek, program bude také kontrolovat pravopis. Vůbec první alfaverze Firefoxu 2.0 se objeví pravděpodobně již 10. února. Na finální variantu tohoto prohlížeče si počkáme déle - Mozilla jej neuvede dříve než na přelomu druhého a třetího čtvrtletí tohoto roku.

Firefox zaznamenává v současnosti vysoký nárůst počtu uživatelů. V Evropě se jeho tržní podíl dostal již lehce přes dvacet procent a stále roste, dodávají analytici. Podle měření francouzské analytické firmy Xiti Monitor z 8. ledna je Firefox vůbec nejpopulárnější ve Finsku. Na počítačích jej zde používá kolem 38 procent lidí připojených k internetu. Firefoxu jsou nakloněni i Slovinci (35,5 %) a Němci (30,3 %).

Stranou však nezůstávají s 29,3 % procenty Češi, kterým na záda s 28,9 % dýchají Slováci.

V zámoří, konkrétně v Severní Americe, si Firefox vede o něco hůře, stále však vykazuje výborné výsledky. Používá jej zde totiž téměř 16 procent lidí, kteří brouzdají na světové síti. Program se však zcela propadá v Jižní Americe, zná jej zde pouze 5,8 procenta počítačů připojených k internetu.

Se svým rozšířením pro Firefox přišel také portál Seznam. V první polovině ledna pro něj firma vydala betaverzi takzvané "Lištičky". Prográmek obsahuje našeptávač, překladač, mj. dokáže také kontrolovat pravopis či doplňovat diakritiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků