Hlavní obsah
Šéf Microsoftu Steve Ballmer Foto: Reuters

Evropská unie do dvou měsíců oznámí pokutu pro Microsoft

Antimonopolní orgány Evropské unie zřejmě nejpozději do konce března oznámí pokutu pro největšího světového výrobce softwaru, americkou společnost Microsoft. Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Sankce se podle nich bude vztahovat k případu, který je starý více než deset let a který se týká obvinění, že Microsoft zneužívá svého dominantního postavení a omezuje konkurenci.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer Foto: Reuters
Evropská unie do dvou měsíců oznámí pokutu pro Microsoft

"Komise má v plánu udělit Microsoftu pokutu ještě před velikonoční přestávkou," řekl jeden ze zdrojů. Je ale podle něj možné, že procedurální otázky rozhodnutí posunou. Výše pokuty, která teď Microsoftu hrozí, může být značná. Microsoft se totiž proti dohodě s úřady provinil už podruhé. Komise nicméně zatím nechtěla informace zdrojů komentovat.

Microsoft se v roce 2009 dohodl s EK, že nabídne uživatelům možnost výběru webového prohlížeče. Vyhnul se tak hrozící vysoké pokutě. Využívat k tomu měl takzvaný ballot screen (hlasovací obrazovku). [celá zpráva]

Ballot screen

Foto: Novinky

Výběr internetového prohlížeče má probíhat v prostředí jednoduchého okna, ve kterém je umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. U každého z nich by měl být navíc uveden přesný popis jeho funkcí, což by mělo uživateli výběr usnadnit. Loni v červenci však EK otevřela nové šetření kvůli podezření, že Microsoft neplní své sliby a uživatelům Windows 7 ballot screen nenabízí.

Komise už Microsoftu udělila několik pokut, dohromady za 1,6 miliardy eur (asi 41 miliard Kč). Například za to, že Microsoft odmítal poskytovat svým rivalům technická data o svých produktech. Ty pak obtížně komunikovaly s produkty konkurence.

Prohřeškem proti volné soutěži bylo i to, že Microsoft zakomponoval svůj hudební přehrávač do operačního systému a výrobcům konkurenčních přehrávačů instalaci znemožnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků