Nelegální instalace Windows a Office dokáže Microsoft odhalit již dlouhá léta. Program, který je schopný ověřit legálnost, se zpravidla stáhne do PC jako aktualizace. V případě, že bude mít podezření na pochybení, uživatele vyzve k nápravě.

Jak to vypadá v praxi? Falešná licence přestane fungovat a na obrazovce vyskočí hláška, že uživatel má několik dní, aby buď dokázal oprávnění k používání licence, nebo si legální licenci zakoupil.

Žádné další kroky však americký počítačový gigant proti pirátům, kteří takové programy používají, nepodnikal. Až doposud.

Chtějí zjistit identitu uživatele

V americkém Washingtonu totiž Microsoft podal žalobu na společnost Comcast, tedy tamního poskytovatele internetového připojení. Toho chce žalobou přinutit k tomu, aby prozradil identitu jednoho svého uživatele.

Celým problémem se údajně zabýval kyberforenzní tým Microsoftu. „Identifikovali jsme několik tisíc aktivací z IP adresy 173.11.224.197, která je v současnosti přidělena do sítě kabelového poskytovatele internetu Comcast,“ citoval server TorrentFreak z žaloby amerického softwarového gigantu.

Tisíce nelegálních klíčů měly být použity právě k aktivování Windows a Office.

Hon na počítačové piráty

Proč zajímá Microsoft právě IP adresa? Ta představuje unikátní číselnou kombinaci, kterou má přidělenou každý připojený uživatel. Prostřednictvím ní je tedy možné odhalit jeho totožnost, k čemuž je však zpravidla nutná spolupráce s poskytovatelem připojení.

Celý spor bude pravděpodobně velmi důležitý. Pokud totiž dá soud za pravdu Microsoftu, mohlo by to odstartovat celou řadu dalších právních bitev podobného charakteru. A na počítačové piráty by začal hon.