„Chceme, aby bylo pro každého uživatele co nejjednodušší přejít na Windows 8. Proto hned jak bude novinka dostupná, nabídneme pro majitele Windows XP, Vista a 7 upgrade na Windows 8 za 39,99 dolarů na 131 světových trzích,“ uvedl na blogu amerického softwarového giganta Brandon LeBlanc, který se v Microsoftu stará o desktopový operační systém.

Speciální nabídka bude podle něj platná až do konce ledna 2013. V případě, že ji zákazníci nevyužijí, mohou poté za nákup nového operačního systému zaplatit i několik tisíc korun.

Video

Expirované video

Zkušební verze nejnovějších Windows

Zdroj: Youtube.com

Bezkonkurenčně nejlevněji vyjde přechod na Windows 8 zákazníky, kteří si pořídí nový počítač se sedmičkami v edicích Home Premium, Professional nebo Ultimate od 2. června do posledního ledna roku 2013. Ti za upgrade zaplatí pouze 14,99 eur, tedy necelých 400 Kč.

„Speciální nabídka výhodného upgradu je určena pro domácí i firemní uživatele, kteří nechtějí s nákupem nového počítače čekat až do uvedení finální verze Windows 8, chtějí však mít jistotu, že budou moci na nový operační systém jednoduše přejít,“ doplnil Lukáš Křovák, manažer divize Windows ve společnosti Microsoft.

Windows 8 ve čtyřech verzích

Prodávat se budou edice Windows 8, Windows 8 Pro, Windows 8 RT a Windows 8 Enterprise. První jmenovaná verze je určena pro základní použití a cílí především na domácí uživatele. Edici Enterprise naopak ocení firemní klientela. Původně se na internetu objevily spekulace, že osmičky budou nabízeny v osmi různých verzích.

Nový systém bude hned po uvedení na trh podporovat kromě tradičních procesorů od společností Intel a AMD také čipy ARM, které jsou díky své energetické nenáročnosti nejčastěji osazeny v tabletech. I díky tomu Microsoft začne nabízet vlastní tablet nazývaný Surface. [celá zpráva]

Microsoft Surface

Microsoft Surface

FOTO: Microsoft

Windows 8 přináší zcela nový vzhled a uživatelské rozhraní Metro. To bude k dispozici jak pro počítačové tablety, tak pro klasické stolní počítače a notebooky. Mezi nejzásadnější vylepšení systému patří například možnost odemykání uživatelského účtu pomocí obrázku, vylepšené aktualizace či výrazně nižší nároky na operační paměť. Přehled dalších zajímavých změn v operačním systému Windows 8 naleznete zde.

Microsoft aktuálně nabízí Windows 8 zdarma pro širokou veřejnost v testovací verzi. Stahovat by ji mělo být možné až do odhalení finální varianty. [celá zpráva]