Pro srovnání - půlmiliardového podílu dosáhnul aktuálně nabízený operační systém Windows 7 za dva roky, Ballmerův odhad prodejnosti osmiček je tak velice odvážný. Šéf Microsoftu si ale za ním stojí, protože k vysokému nárůstu licencí kromě nových počítačů přispějí poprvé v historii i tablety.

Operační systém Windows se zatím na trhu počítačových tabletů příliš neprosadil - hlavně kvůli tomu, že nepodporoval procesory typu ARM, které jsou díky své energetické nenáročnosti v takovýchto přístrojích nejčastěji osazeny. To se ale změní právě s příchodem osmiček.

Podle serveru DigiTimes chystají přední výrobci uvést na trh přes tři desítky nových tabletů s osmičkami. Řeč je například o společnostech Hewlett-Packard, Dell, Lenovo, Acer, Asustek Computer a Toshiba. Například firmy Lenovo a Acer pak chtějí zákazníky nalákat mimo jiné na nízkou cenu, která by měla startovat už pod hranicí šesti tisíc korun. Cena nejvybavenějších modelů by pak neměla překročit 19 000 Kč.

O úspěšnosti rozhodne cena

A právě cena by mohla být v konkurenčním boji s iPadem tím nejdůležitějším, protože nejlevněji je možné jablečný tablet pořídit za sumu pohybující se okolo 9000 Kč. V této cenové hladině se prodává i většina tabletů s Androidem, na druhou stranu ty nejlevnější přístroje je možné pořídit už za 3000 korun.

Video

Windows 8

Zdroj: Youtube.com

Lze předpokládat, že několik tabletů výrobci odhalí hned v říjnu, kdy by se měl podle serveru Mashable začít nový operační systém Microsoftu prodávat. Programátorům se totiž nejspíše podaří finální verzi dokončit už v létě. [celá zpráva]

Microsoft aktuálně nabízí Windows 8 zdarma pro širokou veřejnost v testovací verzi. Stahovat by ji mělo být možné až do odhalení finální varianty. [celá zpráva]