Pro operační systém Windows XP již mainstreamovou podporu Microsoft ukončil a za dva roky, v dubnu 2014, plánuje přestat zákazníkům nabízet i rozšířenou podporu. Stejně tak nebudou již aktualizace vycházet pro kancelářský balík Office 2003.

Podle manažera divize Windows Client Lukáše Křováka by tak uživatelé z korporátní sféry měli pomalu začít přemýšlet nad přechodem na novější verze softwaru. Přechod na novější verzi operačního systému totiž může v některých případech trvat i déle než rok.

„I když by se mohlo zdát, že se jedná o poměrně dlouhou dobu, praxe ukazuje, že přechod na novější verze operačního systému Windows a sady Microsoft Office u firem a institucí je vždy spojen s relativně dlouhým obdobím testování, nákupu nového hardwaru a dalšími aktivitami, jako je například řešení kompatibility aplikací. Přechod na nové verze tak může v závislosti na velikosti organizace, typu používaných aplikací a jejich podpoře ze strany dodavatelů zabrat šest až 18 měsíců,“ konstatoval Křovák.

Podpora Windows 7 až do roku 2020

Microsoft aktuálně nabízí operační systém Windows 7, pro který nabízí mainstreamovou podporu až do roku 2015. S opravami bezpečnostních děr v sedmičkách počítá americký softwarový gigant až do roku 2020.

Podle posledních dat, která pojednávají o situaci na přelomu roku, se prodalo přes 525 miliónů licencí Windows 7. Počet prodaných licencí samozřejmě neodpovídá počtu reálných uživatelů, protože do tohoto počtu se započítávají také licence, které byly prodány například výrobcům počítačů.

Letos v říjnu se začne prodávat nový operační systém Windows 8. [celá zpráva]