Aktuálně se vývojářům podařilo osmičky vyladit tak, že spotřebovávají v klidovém stavu o více než 120 MB operační paměti méně než v případě Windows 7 SP1. Tato úspora se s ohledem na současné kapacity počítačových sestav může zdát bezvýznamná, ale na zařízeních, jako jsou mobilní telefony, tablety či netbooky, může hrát velice významnou roli.

Vytížení operační paměti v klidovém stavu v systémech Windows 8 (vlevo) a Windows 7 SP1. Méně je lépe.

Vytížení operační paměti v klidovém stavu v systémech Windows 8 (vlevo) a Windows 7 SP1. Méně je lépe.

FOTO: Microsoft

Co se ostatních hardwarových nároků týče, Windows 8 poběží na stejném „železe“ jako sedmičky. „Windows 8 poběží na široké škále zařízení, neboť bude mít stejné hardwarové nároky jako Windows 7 nebo nižší,“ prohlásila již dříve viceprezidentka společnosti Microsoft Tami Rellerová na konferenci Worldwide Partner Conference 2011. [celá zpráva]

Windows 8 přinesou celou řadu změn. Řeč je například o práci s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Video

Ukázka operačního systému Windows 8
Zdroj: Youtube.com

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazeno datum, čas a naplánované schůzky.

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Windows 8

Windows 8 zobrazí počasí i kurzy akcií.

FOTO: Novinky

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

  • Přehled nejzajímavějších změn v operačním systému Windows 8 naleznete ZDE.