Nový operační systém si na každoroční vývojářské konferenci v kalifornském Anaheimu mohlo vyzkoušet na 5000 lidí, jimž Microsoft rozdal tablety od firmy Samsung s Windows 8.

Operační systém je podle Reuters připraven k použití během několika sekund po zapnutí a uživatele automaticky zavede na domovskou stránku, která mu umožní připojení ke službám jako je například Facebook. Windows 8 využívá méně paměti než jeho předchůdce Windows 7, čímž uvolňuje místo pro používání programů.

Právě na ně má být podle Stevena Sinofskyho z Microsoftu fungování operačního systému zaměřeno. Tomu odpovídá i to, že součástí Windows 8 bude vůbec poprvé internetový obchod s programy a aplikacemi.

Windows 8

Windows 8 nabídnou přehlednější práci s okny

FOTO: Novinky

"Je jasné, že to není beta verze, ale když to uvážím, tak mě zaujala rychlost uživatelského rozhraní a způsob, jakým reaguje, a také prohlížeč Internet Explorer 10," řekl počítačový odborník Al Hilwa z firmy IDC, který měl možnost tablet s novým operačním systémem vyzkoušet.

Nová je ve Windows 8 například i práce s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Windows 8

Windows 8 zobrazí počasí i kurzy akcií.

FOTO: Novinky

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazeno datum, čas a naplánované schůzky.

Co se hardwarových nároků týče, Windows 8 poběží na stejném „železe“ jako sedmičky. „Windows 8 poběží na široké škále zařízení, neboť bude mít stejné hardwarové nároky jako Windows 7 nebo nižší,“ prohlásila již dříve viceprezidentka společnosti Microsoft Tami Rellerová na konferenci Worldwide Partner Conference 2011. [celá zpráva]