Nové rozhraní průzkumníka ve Windows 8 nabízí daleko více možností. Možnost kopírování a vkládání souborů či jejich vymazání je otázkou jediného kliknutí. Kromě toho nabízí horní lišta ještě téměř dvě desítky možností, co je se soubory a složkami možné dělat.

Ribbon by měl velice zjednodušit práci se soubory na počítačích s dotykovou obrazovkou. Jejich popularita totiž neustále stoupá a vědom si je toho i Microsoft.

I když by se mohlo zdát, že kvůli většímu počtu nabídek bude logicky na stejné obrazové ploše vidět méně souborů, není tomu tak. Z nového průzkumníka totiž zmizel panel s možností náhledu podél spodního okraje obrazovky. Otázkou zůstává, zda Microsoft ve Windows 8 nabídne uživatelům možnost tento praktický náhled opět zapnout.

Ribbon v aplikaci Word, která je součástí kancelářského balíku Office

Ribbon v aplikaci Word, která je součástí kancelářského balíku Office

FOTO: mif, Novinky

Kromě uživatelského rozhraní průzkumníku chystá Microsoft ve Windows 8 ještě celou řadu změn. Řeč je například o práci s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazeno datum, čas a naplánované schůzky.

Video

Ukázka operačního systému Windows 8
Zdroj: Youtube.com

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Windows 8

Windows 8 zobrazí počasí i kurzy akcií.

FOTO: Novinky

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

Co se hardwarových nároků týče, Windows 8 poběží na stejném „železe“ jako sedmičky. „Windows 8 poběží na široké škále zařízení, neboť bude mít stejné hardwarové nároky jako Windows 7 nebo nižší,“ prohlásila již dříve viceprezidentka společnosti Microsoft Tami Rellerová na konferenci Worldwide Partner Conference 2011. [celá zpráva]

  • Přehled nejzajímavějších změn v operačním systému Windows 8 naleznete ZDE.