Podle červencových statistik analytické skupiny StatCounter je nejpopulárnějším operačním systémem na světě Windows XP (43,89 %). Na něj se několik posledních měsíců dotahuje Windows 7 (36,06 %). Třetí příčka pak patří Vistám (11,56 %).

Nezanedbatelný podíl patří v první pětce také operačnímu systému Mac OS X od společnosti Apple, který je nainstalován na 6,23 % počítačů na celém světě. Linuxu pak statistiky přisuzují 0,76 % podíl. V posledním roce bylo podle StatCounteru pořadí vždy stejné.

I přes takto nízký podíl se Linux během posledních 20 let stal nejpopulárnějším typem otevřeného operačního systému, který je pro veřejnost volně dostupný k užívání, sdílení i k upravování. Systém Linux je zpravidla nabízen pro osobní i komerční použití zcela zdarma - jeho pořízení stojí pouze čas strávený stahováním z internetu.

Na rozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu navíc jednoduchý způsob, jak si operační systém zdarma vyzkoušet. Je k tomu potřeba pouze počítač s CD-ROM mechanikou a CD nosič s takzvanou Live distribucí Linuxu, kterou na rozdíl od konkurenčních operačních systémů není nutné instalovat na pevný disk počítače. Více v článku “Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace“.