Jak upozornil server Mashable.com, blog i účet na Twitteru bude sloužit především pro vývojáře, aby mohli reagovat na podněty uživatelů testovací verze Windows 8. To na novém blogu vysvětluje i prezident divize Windows Steven Sinofsky.

„Blogování nám umožní oboustranný dialog o výběru designu a konkrétních funkcí, které budou ve výsledku součástí Windows 8,“ konstatoval Sinofsky. Podobnou taktiku zvolil Microsoft i před odhalením Windows 7, diskutoval s testery o tom, co by měl systém umět a co by uživatelé v systému nejvíce ocenili.

Video

Ukázka operačního systému Windows 8
Zdroj: Youtube.com

Dolaďovat se budou ale spíše drobnosti, protože podobu nových Windows již americký softwarový gigant odhalil. Osmičky přinesou řadu vylepšení. Řeč je například o práci s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazeno datum, čas a naplánované schůzky.

Windows 8

Windows 8 nabídnou přehlednější práci s okny

FOTO: Novinky

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si ji budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Windows 8

Windows 8 zobrazí počasí i kurzy akcií.

FOTO: Novinky

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

Co se hardwarových nároků týče, Windows 8 poběží na stejném „železe“ jako sedmičky. „Windows 8 poběží na široké škále zařízení, neboť bude mít stejné hardwarové nároky jako Windows 7 nebo nižší,“ prohlásila již dříve viceprezidentka společnosti Microsoft Tami Rellerová na konferenci Worldwide Partner Conference 2011. [celá zpráva]

  • Přehled nejzajímavějších změn v operačním systému Windows 8 naleznete ZDE.