Final Cut Pro je profesionální video editační software určený k úpravě a střihu videa. Software využívají především profesionální editoři videa a filmová studia. Ve Final Cut Pro vznikaly filmy jako například The Social Network, The Simpsons Movie, Gamer, The X-Files: I Want to Believe, X-Men Origins: Wolverine a další. Aplikace je určena exkluzivně pro operační systém Mac OS X.

Apple se snaží práci se softwarem nyní co nejvíce zjednodušit a zejména urychlit. Editoři mohou svá videa nyní editovat již během importu záznamu do softwaru. Renderování videa probíhá na pozadí aplikace a během čekání na výsledný render je možné dále pracovat. Během importu dokáže aplikace například detekovat lidi, automaticky vyvážit bílou barvu, čistit audio stopy nebo například stabilizovat záběry z kamery.

Střih bude nyní více jednodušší a intuitivní, což má na svědomí třeba možnost uzamknutí a spojení audio/video stop. Díky funkci Smart Collections můžete rozdělit záběry do několika kategorií. Podle počtu lidí v záběru, velikosti záběru, nebo jeho délky... Práci zjednoduší nově také automatická synchronizace audia s videem.

Final Cut Pro X využije výkon všech jader procesoru

Uživatelé počítačů s čtyř, osmi a více jádrovými procesory nyní využijí celý potenciál svých strojů, jelikož Final Cut Pro X umožňuje při práci použít všechna jádra procesoru. Software by měl nyní podle Applu také lépe využívat operační paměť a grafickou kartu, díky čemuž by mělo být zrychlení práce ještě více markantní.

Apple přiblížil program méně zkušeným uživatelům

U nového Final Cut Pro X je na první pohled vidět inspirace z iMovie pro Mac OS X, ale také pro iPad. Díky ceně, zjednodušení grafického rozhraní a novým automatickým funkcím lze předpokládat, že Final Cut Pro X již nenajdeme pouze ve strojích profesionálních filmařů, ale také jejich více či méně amatérských kolegů.

Software se do prodeje dostane letos v červnu za cenu 299 dolarů. Prodej bude obstarávat online obchod s aplikacemi Apple Mac App Store. Oproti předchozí verzi Final Cut Pro tak Apple nepřiblížil software uživatelům pouze jednodušším grafickým rozhraním, ale také cenou.