Ballot screen dodává Microsoft do svého operačního systému Windows od roku 2009 v souvislosti s vyšetřováním Evropské komise. Ta zkoumala, zda softwarový gigant neporušuje již od roku 1996 pravidla hospodářské soutěže, když operační systémy Windows automaticky dodává s nainstalovaným internetovým prohlížečem Internet Explorer. [celá zpráva]

Ballot screen je jednoduchá nabídka, která se uživatele zeptá, jaký internetový prohlížeč chce nainstalovat a používat. V nabídce jsou jednotlivé prohlížeče seřazeny podle tržního podílu.

V první pětici prohlížečů se tak kromě Internet Exploreru a Firefoxu objevuje také Safari. To je podle tvůrců Maxthonu sice velice populární, ale především na operačních systémech od Applu, nikoli na platformě Windows. A právě proto požadují, aby jejich prohlížeč v první pětce nahradil Safari.

Microsoft se zatím ke kritice tvůrců Maxthonu nevyjádřil. Vzhledem k tomu, že provozuje ballot screen se souhlasem Evropské komise, jsou jakékoliv změny přinejmenším nepravděpodobné.