Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.

Moderní viry si hrají na špióny

Před pár lety bylo možné rozeznat virus na první pohled. První škodlivé programy byly naprogramovány tak, aby mazaly data nebo dokonce zablokovaly celý operační systém. Moderní viry se ale snaží zůstat co nejdéle v anonymitě a potají otevírají zadní vrátka pro útočníka.

Odhalit takové smetí v počítači není vůbec jednoduché. Zkušenější uživatelé si mohou všimnout, že jejich počítač pracuje pomaleji a webové stránky se nenačítají zcela správně. V počítači dokážou většinu trojských koní, spywaru, keyloggerů (program zaznamenávající stisk každé klávesy) a dalších nezvaných návštěvníků objevit speciální programy.

Vedle placeného softwaru, který stojí od 500 do několika tisíc korun, existují také bezplatné varianty. Zdarma nabízejí bezpečnostní programy nejčastěji firmy, které doufají, že si uživatelé po vyzkoušení zakoupí pokročilejší placenou verzi. Ale i proto, aby zvýšily povědomí o své značce. Takový software pak může sloužit k propagaci – objevují se v něm okénka s reklamou.

V otázce kvality bezplatných programů se testy různí, v některých dokonce zdarma dostupné aplikace vyhrávají nad placenými. Ty navíc často nabízejí více funkcí. Na PC by měl být nainstalován vždy jen jeden bezpečnostní program svého druhu. Dva antiviry na disku dokážou udělat pěknou neplechu.

Viry převlečené za antiviry

Hackeři se snaží využít i snahy majitelů počítačů se před nimi chránit, proto se jim snaží podstrčit své viry v podobě antivirových programů zdarma. Na první pohled se tváří jako běžné produkty renomovaných firem, ve skutečnosti ale mají za úkol zmocnit se vlády nad napadeným počítačem. Proti loňskému roku se podle analýzy společnosti McAfee počet podvodných antivirů zdvojnásobil, do počítače si je stáhlo 69 000 lidí.

Falešné programy jsou zpravidla nabízeny prostřednictvím nevyžádané pošty, ve které útočníci poukazují na nedostatečné zabezpečení operačního systému. Spam ale není pro podvodníky dostatečně atraktivní, protože nakazit s jeho pomocí počítač se povede jen v jednom případě z miliónu.

Stále častěji se proto na internetu objevují podvodné internetové stránky, na kterých jsou umístěny škodlivé kódy. Jen v Česku jich bylo za první tři měsíce letošního roku odhaleno a zablokováno téměř 200.

V ohrožení i mobily

Škodlivé programy se nevyhýbají ani mobilům. Například iPhone ohrožuje hned několik virů. Nejzákeřnější z nich se jmenuje Duh. Jeho hlavním úkolem je získat od uživatele přístupová hesla k bankovnímu účtu, která následně přepošle svému tvůrci.

Hackerovi poté už nic nebrání v tom, aby od své oběti získal všechny peníze. Duh napadá pouze přístroje, které byly odemknuty (tzv. jailbreak). To znamená, že byly zbaveny bezpečnostní pečeti společnosti Apple, aby do nich mohly být instalovány neoficiální aplikace.

Experti odhadují, že takovýmto způsobem byla odemknuta minimálně polovina ze všech iPhonů. Společnost Apple přitom nemůže tuto nebezpečnou trhlinu jakkoliv opravit, protože ji způsobuje sám uživatel.

Počítačový virus vydírá uživatele

Letos v létě se objevil zcela nový typ vyděračského viru. Jmenuje se Kenzero a zaměřuje se především na návštěvníky japonských erotických stránek. [celá zpráva]

Zpočátku se tváří jako instalace bezplatné hry a požaduje osobní informace kvůli registraci. Následně ale zadané informace zveřejní na internetu s kompletní historií navštívených webových stránek. Uživateli zašle e-mail, ve kterém požaduje poplatek 35 korun za to, že vše smaže a sám zmizí.

Podle odhadů antivirových společností si virem takto nakazilo počítač více než 60 000 lidí po celém světě. Analytici odhadují, že polovina jich poplatek zaplatila. Útočníci si tedy vydělali více než milión korun.

Microsoft Security Essentials: nenáročný, ale účinný

Security Essentials je bezplatný antivirový program od amerického softwarového giganta Microsoftu, který firma nabízí od poloviny loňského roku. [celá zpráva]

Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials

FOTO: mif, Novinky

Hlavní předností antiviru jsou především nízké provozní nároky, které na rozdíl od některých konkurenčních řešení zbytečně nesnižují výkon celého počítače. To ocení především majitelé starších PC a miniaturních netbooků, které nejsou tolik výkonné.

Microsoft Security Essentials

Stahování aktualizace antivirového programu

FOTO: mif, Novinky

Hledat viry a spyware na pevném disku můžete jednoduše přímo z okna programu, k dispozici je ale i možnost plánování automatického prohledávání disku, nebo rezidenční štít, který hlídá bezpečnost operačního systému na pozadí při běžné práci.

Microsoft Security Essentials

Možnosti nastavení antivirového programu

FOTO: mif, Novinky

 • Klady: nízké provozní nároky, rychlý chod programu
 • Zápory: pro zkušenější uživatele nabízí antivirus málo možností nastavení
 • Kde stahovat: www.microsoft.com

Lark AntiSpyware: poradí si s každým počítačovým smetím

Aplikace Lark AntiSpyware je nástroj, který dokáže vyhledávat prakticky všechny druhy škodlivých programů. Vedle klasických virů si poradí se spywarem, adwarem, malwarem, trojskými koni, dialery, keyloggery i hijackery.

Lark AntiSpyware

Lark AntiSpyware

FOTO: mif, Novinky

Když na některý z takových programů narazí, automaticky jej odstraní. Při hledání škodlivých programů dokáže antivirus procházet ZIP archívy i vyměnitelná média, jako jsou nejrůznější USB paměti, externí pevné disky, ale například i diskety.

 • Klady: jednoduchý, ale velice účinný program
 • Zápory: hledání počítačových infekcí trvá poměrně dlouho a snižuje výkon počítače
 • Kde stahovat: www.larkantispyware.com

ZoneAlarm free: důkladná obrana proti hackerům

Program ZoneAlarm free od společnosti ZoneLabs je alternativou k firewallu, který je předinstalován v operačním systému Windows. Hlavním úkolem aplikace je bránit počítač proti hackerům.

ZoneAlarm free

ZoneAlarm free

FOTO: mif, Novinky

Program je velice jednoduchý a neustále běží na pozadí operačního systému. Jeho výhodou je, že uživatel si může sám určit, který program má přístup k internetu a který ne. V placené verzi navíc dokáže ZoneAlarm monitorovat příchozí e-maily a vyhledávat nebezpečné přílohy, nebo vyhledat zdroj útoku.

 • Klady: jednoduché ovládání programu
 • Zápory: pokročilé funkce hledání škodlivých programů jsou k dispozici pouze v placené verzi
 • Kde stahovat: www.zonealarm.com

Anti-keylogger: odhalí neodhalitelné  

Odhalit některé škodlivé programy v počítači není vůbec jednoduché. Například u programů, které zaznamenávají stisk kláves, je bezradná většina antivirových i antispywarových aplikací. Proto je nutné tyto nezvané hosty vyhledávat pomocí speciálních aplikací, jako je například Anti-keylogger.

Anti-keylogger

Anti-keylogger

FOTO: mif, Novinky

Ten dokáže během jednorázového testu odhalit prakticky libovolného sledovače. Ve zdarma dostupné verzi ukáže, kde se škodlivý program nachází. Smazat ho je ale nutné ručně, protože vyřadit záškodníka z provozu dokáže pouze placená verze aplikace.

 • Klady: dokáže odhalit keyloggery, které většina programů vůbec nezaznamená
 • Zápory: škodlivý program Anti-keylogger odstraní pouze v placené verzi
 • Kde stahovat: www.anti-keyloggers.com