Hlavní obsah

Zákeřný virus I love you napadl před deseti lety desítky miliónů počítačů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Štěnice lásky - tak překřtili odborníci a novináři červa ILOVEYOU, který 4. května 2000 zaútočil na 45 miliónů počítačů vybavených schránkou Microsoft Outlook. Na jednoduchý trik se vzkazem ILOVEYOU naletěli mimo jiné i v Pentagonu, CIA, BBC, zkolabovala i síť vojenských jednotek KFOR a britské Dolní sněmovny.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Zakódovaný vzkaz "nenávidím školu", který virus obsahoval, zaplavil svět. Virus byl rozšířen e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci e-mailu pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře počítače e-mailové adresy a na ně pak "milostný vzkaz" poslal dál.

Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači a jejich nahrazení sebou samým.

Při snaze najít původce viru vystopovali počítačoví experti Onela de Guzmána, čtyřiadvacetiletého studenta z filipínské Manily. Guzmán sice připustil, že mohl nechtěně virus vypustit, k autorství červa se ale nepřiznal a nedokonalý zákon o počítačovém pirátství jej neumožnil dále stíhat.

Úspěch viru zopakoval červ Conficker

Napadnout tak velké množství počítačů se vedle počítačového viru I love you podařilo v historii pouze zákeřnému červu Conficker. Ten útočí na počítače s operačním systémem Windows již od konce roku 2008.

Přestože Microsoft již více než rok nabízí proti tomuto škodlivému viru bezpečnostní aktualizaci operačního systému, Confickeru se stále daří napadat nové a nové počítače. Již několik měsíců je navíc nejrozšířenější počítačovou hrozbou. [celá zpráva]

První verze počítačového červa Conficker odkazovala na doménu, která je známá jako centrum šíření spyware a falešných antivirových produktů.

Aktuální verze Confickera je však ještě nebezpečnější. Instaluje do počítače další virus, který se jmenuje Waledac. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane PC ovladatelné na dálku a lze jej využít jako součást sítě na rozesílání spamu spolu s falešným programem na ochranu proti virům. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám