Hlavní obsah

Více než 90 % rozeslaných e-mailů jsou spamy

Podíl nevyžádané pošty v celosvětovém e-mailovém provozu se v březnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 1,5 procentního bodu na 90,7 procenta. Vyplývá to ze statistik antivirové společnosti Symantec.

Foto: Novinky

Článek

Nejvyšší podíl spamu byl v březnu v Maďarsku, kde nevyžádaná pošta tvořila 95,7 procenta všech zpráv. V Nizozemsku byl podíl spamu 93 procent a v Německu 91,3 procenta.

Nejvíce zamořený byl sektor strojírenství s podílem spamu 94,7 procenta. Nejvíce nebezpečných e-mailů zasílaných v malých objemech za účelem získání přístupu k citlivým firemním datům pocházelo z Číny, Rumunska a USA.

Podíl zpráv napadených virem v poštovním provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů byl v březnu jeden z 358,3 e-mailu, což je od února pokles o 0,05 procentního bodu. Nejhůře je na tom Tchaj-wan, kde jeden virus připadal na 91 e-mailů.

Nejčastější přílohy nebezpečných e-mailů

Nejčastější přílohou všech nebezpečných e-mailů byly soubory typu .XLS a .DOC. Ty spolu s přílohami .ZIP a .PDF tvořily přes polovinu přiložených souborů. Jako nejnebezpečnější typ souboru ale byly identifikované šifrované soubory .RAR, což je zřídka používaný formát pro komprimované soubory, ale když je přiložený k e-mailu, je v 96,8 procentech případů infikovaný.

Téměř 15 procent veškerých škodlivých programů pocházejících z internetových webů byl nový kód, což je od února zvýšení o 1,6 procentního bodu. Každý den Symantec identifikoval v průměru 1919 webových serverů, které se nově staly hostiteli škodlivého kódu a jiných potenciálně nežádoucích programů, což je od února pokles o dvě třetiny.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám