Přímo podle doporučení Microsoftu by uživatelé měli z bezpečnostních důvodů používat výhradně nejnovější verzi Internet Explorer 8 (IE8). Útoky hackerů totiž byly až doposud zaznamenány u starší šesté verze prohlížeče.

Nejnovější Explorer totiž nabízí propracovanější ochranu proti různým internetovým podvodům a škodlivým kódům. To koneckonců dosvědčuje také test bezpečnostní společnosti NSS Labs z loňského roku, v němž byl IE8 označen jako nejlepší prohlížeč nabízející ochranu proti on-line podvodům. [celá zpráva]

Pro bezpečné používání webového prohlížeče je vhodné v IE8 nastavit zabezpečení Internet Exploreru na vysoký stupeň (v anglické jazykové mutaci označeno jako high). To je možné přímo v IE8 v nabídce nastavení a podnabídce Možnosti Internetu. Zde se nachází podokno Zabezpečení, kde je možné nastavení změnit.

Nastavení zabezpečení Internet Exploreru na vysoký stupeň

Nastavení zabezpečení Internet Exploreru na vysoký stupeň. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

FOTO: mif, Novinky

Microsoft doporučuje také zapnout funkci Prevence spuštění dat (DEP), která je ve výchozím nastavení v aplikaci Internet Explorer 8 v systému Windows Vista Service Pack 1 zapnutá. Tento filtr pomáhá při prevenci napadení počítače viry a dalšími hrozbami zabezpečení tím, že brání zápisu určitých typů kódů do spustitelného paměťového prostoru.

Nastavení ochrany DEP ve Widnows

Nastavení ochrany DEP ve Widnows. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

FOTO: mif, Novinky

Nastavit DEP je možné po kliknutí pravým tlačítkem na Tento počítač v nabídce nastavení. Zde se nachází položka Upřesnit nastavení systému. Na kartě Nastavení výkonu je umístěna záložka Zabránění spuštění dat (DEP). Přímo na ní je možné funkci přepnout do automatického režimu.

Vhodné je také stáhnout všechny aktualizace operačního systému Windows i dalších programů v počítači a používat pravidelně aktualizovaný antivirový systém a firewall. Samozřejmostí by pak mělo být dodržování základních bezpečnostních pravidel – například neklikat na odkazy v neznámých e-mailech.

Pokud ještě ve svém počítači nemáte nainstalovaný nejnovější Explorer, můžete jej stáhnout v českém jazyce pomocí následujících odkazů:

Vybíráme nejrychlejší a nejbezpečnější internetový prohlížeč

Společnost Futuremark nedávno spustila webový projekt zvaný Peacekeeper. Jde o test webových prohlížečů, který si může vyzkoušet kdokoliv na síti. A k čemu je tento „strážce míru“ dobrý? Měl by poradit, který prohlížeč na vašem počítači běhá nejrychleji. 

Test Peacekeeper neřeš, jak je který prohlížeč bezpečný, který má nejlepší výbavu a zda jsou pro něj průběžně vydávány aktualizace. Jde čistě o výkonnostní benchmark, které ostatně firmy Futuremark už dlouhou dobu tvoří. Mezi nejznámější patří 3DMark testující výkon grafických akcelerátorů, v nabídce ale nechybí ani testy chytrých mobilních telefonů.  [celá zpráva]