Operační systém Windows XP, který je na trhu již od roku 2001, slavil za celou svojí životní etapu velký úspěch mezi koncovými zákazníky i nejrůznějšími korporacemi.

Popularity tohoto systému si je vědom nejspíše také Microsoft, proto sestavil několik tipů, jak je možné XPčka získat i po ukončení prodeje OEM licencí.

Jak získat Windows XP po ukončení prodeje
1.

Zakoupením legalizační sady Get Genuine Kit systému Windows XP Professional. Tento způsob je vhodný především pro jednotlivce nebo menší společnosti.

2.

Pořízením OEM licence systému Windows Vista Business nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional.

3.

Pořízením OEM licence systému Windows 7 Professional nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional. V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen, a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. dubna 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve.

4.

Prostřednictvím downgradu na systém Windows XP Professional v rámci multilicenčních smluv systému Windows, které opravňují zákazníka používat starší verzi systému Windows. Tento způsob je vhodný pro malé i velké společnosti.

5.

Downgradem na systém Windows XP Professional v rámci legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Tato varianta je vhodná jak pro malé, tak i velké společnosti.

6.

Zákazníci se mohou i nadále setkávat se systémem Windows XP Home předinstalovaným na mini-noteboocích.

7.

Na počítačích s OEM licencí systému Windows Vista nebo Windows 7, kde výrobce počítače dodává konkrétní model s již downgradovaným systémem, konkrétně s Windows XP Professional.

Koupi počítače s přeinstalovaným operačním systémem Windows XP nebo případný downgrade by si však zákazníci měli důkladně promyslet. Již od loňského dubna totiž Microsoft neposkytuje všeobecnou podporu tohoto systému.

To znamená, že již téměř rok nevychází pro Windows XP žádné aktualizace, vyjma těch, které řeší bezpečnost a funkčnost systému. [celá zpráva]