V současnosti jsou falešné antiviry jedním z neoblíbenějších nástrojů počítačových zločinců. Ti dokážou velice zdařile napodobit bezpečnostní programy předních výrobců, čímž se jednoduše infiltrují do cizích počítačů.

Škodlivé programy, jako je nejrozšířenější tuzemská hrozba Kryptik, využívají metody takzvaného sociálního inženýrství. Ve chvíli kdy je počítač již infikován, uživatel je obtěžován vyskakujícími okny s falešnými informacemi o napadení PC.

Virus vyzývá uživatele ke koupi falešného antiviru 

Zároveň je v okně jako řešení problému nabízen antivirový program, který dokáže virus odstranit. Ten je samozřejmě placený a jeho cena se pohybuje až okolo dvou tisíc korun.

Po koupi tohoto programu však získá uživatel bezcennou aplikaci, jež ve skutečnosti PC vůbec nechrání. Falešný antivirus totiž dokáže i na úplně novém počítači nalézt stovky virů, aby v uživateli vzbudil pocit, že potřebuje odbornou pomoc.

„Neznalý uživatel bohužel často podlehne obavě, a protože chce smyšlené hrozby z počítače odstranit, zakoupí falešný antivirus. Nachytat se je velmi snadné. Podvodníci používají pro falešné antiviry velmi podobné grafické prvky, názvy a označení jako komerční produkty,“ řekl bezpečnostní odborník Esetu Filip Navrátil.

Podle aktuálních statistik je Kryptik, který v napadeném počítači vyzývá ke koupi falešného antivirového programu, je v České republice s 16 procenty nejrozšířenější počítačovou hrozbou. Vysoký podíl zaznamenal tento škodlivý kód ale také v Rakousku (26 %), Německu (17 %), Švédsku (14 %) a Velké Británii (13 %).

Nejrozšířenějším virem na světě je Conficker

Z celosvětového hlediska je nejrozšířenější počítačovou hrozbou zákeřný virus Conficker. Ten přitom napadá počítače s operačním systémem Windows již od konce loňského roku. Ten ze všech zachycených počítačových hrozeb dosáhl takřka devítiprocentního podílu.

Červ Conficker instaluje do počítače další virus, který se jmenuje Waledac. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane PC ovladatelné na dálku a lze jej využít jako součást sítě na rozesílání spamu spolu s falešným programem na ochranu proti virům. [celá zpráva]

Jak se proti Confickeru bránit

Pokud váš počítač nebyl chráněný a nejste si jistí stavem jeho bezpečnosti, můžete jej bezplatně oskenovat nástrojem Eset Online Scanner. Pokud vám scanner ohlásí, že váš počítač je infikovaný červem Conficker, můžete stáhnout a využít nástroj Eset Conficker Removal Tool na odstranění tohoto červa.

Bezpečnostní experti také důrazně doporučují nainstalovat do počítače všechny dostupné bezpečnostní aktualizace, které jsou přístupné přes systém automatických aktualizací nebo přes stránku Windows Update.

Na druhém místě za Confickerem se v říjnu s necelými osmi procenty umístil INF/Autorun. Tak je označována směs hrozeb, nejčastěji trojských koní, šířících se přes vyměnitelná média.

Třetí příčku obsadil v celosvětovém měřítku Win32/PSW.OnLineGames, snažící se odcizit hlavně přístupové údaje k účtům hráčů populárních online počítačových her. Ten podle statistik dosáhl sedmiprocentního podílu ze všech počítačových hrozeb.