Nejpopulárnějším programem určeným ke komunikaci bylo minulý měsíc ICQ 6.5. Stříbrná příčka patří programu Skype, jehož hlavní a nejvyužívanější funkcí je telefonování. To je mezi uživateli Skype zdarma, program však nabízí také placené telefonování do tradičních pevných sítí, dále hlasové a videokonference, či zřízení hlasové schránky.

Velkým konkurentem klasického ICQ je program QIP 2005, který obsadil čtvrté místo. Ten však již není dále vyvíjen, pouze aktualizován při změně protokolu ICQ. Do první desítky se dostal ještě jeho nástupce QIP Infium a česká verze QIP Infium PafoPack.

Sedmou příčku pak obsadil program Miranda, který se řadí do kategorie open source, je tedy otevřený pro zásahy uživatelů do softwaru. Mezi převážně chatovacími programy v první desítce žebříčku vybočuje svým zaměřením software Hamachi na pátém místě. Slouží k vytvoření vlastní virtuální sítě na internetu (VPN), a jeho uživatelé tak mohou například mezi sebou sdílet soubory nebo třeba hrát hry.

Skype a ICQ z druhého pohledu

Oblíbené programy Skype a ICQ samozřejmě nemají pouze samé příznivce, v celém světě nalezneme také množství nesmiřitelných odpůrců. Kritici obou aplikací jim vyčítají uzavřený komunikační protokol, což kromě jiného znemožňuje použití alternativních klientských programů.

Odborníci také v minulosti upozorňovali na nevýhodu řízení služby z centrálního serveru. Právě tato koncepce zřejmě způsobila, že v roce 2007 technický problém na centrále odrovnal celou síť Skypu. [celá zpráva]