Hrozba je o to závažnější, že virus je obsažen v regulérním softwaru. Většina uživatelů totiž takovému softwaru důvěřuje a zpravidla nedbá na případné varování antivirového zabezpečení, protože napadenému programu důvěřuje a upozornění považuje za plané. Díky tomu se daří viru napadat desítky tisíc počítačů každý den.

"Během doby, kdy byl virus neodhalený, dokázal infikovat relativně velké množství počítačů. Díky tomu došlo k distribuci infikovaného softwaru přímo jeho výrobcem, který nevěděl, že má napadený počítač a v okamžiku vydání svého programu nakazil uživatele, kteří si jeho aplikaci vytvořenou v Deplhi nainstalovali," řekl Juraj Malcho, vedoucí virové laboratoře společnosti Eset.

"Programy vyvíjené v Delphi bývají často robustní databázové aplikace, využívané například bankami či jinými organizacemi, které zpracovávají množství dat. Právě tyto některé instituce již hlásily, že jejich aplikace byly virem Induc.A napadené," varovala antivirová společnost ve zprávě.

České a slovenské počítače ohrožuje zákeřný trojský kůň

Trojský kůň Bredolab se na internetu objevil teprve v červnu a hned se stal největší tuzemskou počítačovou hrozbou. Tento škodlivý kód se sám umisťuje do běžících procesů v počítači a snaží se vypnout bezpečnostní programy operačního systému, takže uživatel o něm nemusí vůbec vědět.

Je schopný se sám kopírovat do systémových souborů a spouštět se při každém zapnutí počítače. Zároveň tento virus komunikuje se vzdáleným serverem prostřednictvím HTTP. Pokud je tedy tento trojský kůň v systému, jeho hlavní úlohou je stahovat do infikovaného počítače další škodlivé programy. [celá zpráva]