Počítačoví podvodníci využívají k internetovým útokům všech možných cest - zneužívají i aktuální události, jako jsou například obavy z prasečí chřipky.

E-mailové schránky tak zaplavuje nevyžádaná pošta s nabídkou preventivních léků a odkazů na falešné lékárny. Cílem spammerů přitom často bývá přimět uživatele prokliknout na zavirovanou internetovou stránku.

Mnoho podvodníků se snaží používat u svých útoků starší techniky, které jsou považovány za překonané a zastaralé. Firmy a lidé jim totiž nevěnují v záplavě nových hrozeb takovou pozornost.

Počítače jsou napadány i staršími viry

Příkladem nepozornosti před staršími hrozbami může být virus Conficker, který napadá počítače s operačním systémem Windows.

Přestože bezpečnostní záplata chyby, jež Conficker zneužívá, již několik měsíců existuje, podařilo se mu díky neobezřetnosti lidí napadnout milióny počítačů po celém světě. A další neustále přibývají. [celá zpráva]

Útoky podvodníků jsou často směřovány také na uživatele nejrůznějších sociálních sítí. Ti se totiž často ani nepodívají, na jaký odkaz kliknou, nebo jaký soubor doopravdy do svého počítače stahují, protože si myslí, že jej posílají lidé, které znají a mohou jim věřit.

Nebezpečí číhá na internetu i na děti

Na internetu se ale nevyskytují pouze podvodníci, kteří z vás chtějí vylákat informace, nebo se dostat do vašeho počítače. Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění v novém filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří. [celá zpráva]

Video

Varovný film o nebezpečích, které číhají na děti i dospělé na internetu.

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Aktuální internetové hrozby
Spamy
Jednou z nejosvědčenějších cest, jak infikovat milióny počítačů po celém světě jsou spamy s lákavými nabídkami, které často obsahují linky na zavirované webové stránky. Pomocí nich pomohu počítačoví podvodníci rozšiřovat zákeřné červy, trojské koně a jiné škodlivé kódy. Denně je rozesláno 180 miliard spamových zpráv, což tvoří okolo 90 procent veškeré e-mailové komunikace.
Spamdexing
Mnoho firem se snaží pomocí nejrůznějších klíčových slov optimalizovat své stránky tak, aby byly v internetových vyhledávačích na předních pozicích. Tuto techniku od nich odkoukali počítačoví zločinci, kteří podobným způsobem klíčují svoje zavirované podvodné stránky.
Podvodné SMS zprávy

Středem zájmu kyberzločinců se staly také chytré mobilní telefony s přístupem na internet. Podle studie společnosti Cisco bezpečnostní experti od začátku letošního roku zaznamenávají každý den dvě až tři nové kampaně, ve kterých jsou lidem s chytrými mobily odesílány podvodné SMS zprávy s odkazem na zavirovanou internetovou stránku.

Většina lidí si totiž ani neuvědomuje, že zavirován nemusí být jenom jejich počítač, ale klidně i mobilní telefon. Celosvětově je používáno 4,1 miliardy mobilních telefonů a vzhledem k tomu, že lidé často nemají nainstalován žádný antivir, jsou snadnou kořistí pro všechny útočníky.

Insideři a finanční krize
Kvůli finanční krizi přicházejí lidé po celém světě o svá pracovní místa. Propuštění lidé, kteří měli přístup k důležitým firemním datům (tzv. insideři), mohou často důvěrné informace zneužít proti svému bývalému zaměstnavateli. Případně získané informace nabídnou konkurenci, aby si zajistili nové pracovní místo.